Kırışıklık Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Kırışıklık Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Yaşlanmanın doğal bir parçası olan kırışıklıklar en çok yüz, boyun, eller ve kollar gibi güneşe maruz kalan ciltlerde belirgindir.

Genetik temel olarak cilt yapısını ve dokusunu belirlemesine rağmen, güneşe maruz kalma, özellikle açık tenli kişilerde kırışıklıkların önemli bir nedenidir. Kirleticiler ve sigara da kırışmaya katkıda bulunur.

Kırışıklıklarınız sizi rahatsız ediyorsa, onları yumuşatmak veya daha az görünür kılmak için her zamankinden daha fazla seçeneğiniz var. İlaçlar, cilt yenileme teknikleri, dolgu maddeleri ve cerrahi, etkili kırışıklık tedavileri listesinin başında gelir.

Kırışıklıklar, cildinizde oluşan çizgiler ve kırışıklıklardır. Bazı kırışıklıklar derin yarıklar veya oluklar haline gelebilir ve özellikle göz, ağız ve boyun çevresinde fark edilebilir.

Cildinizin görünümüyle ilgili endişeleriniz varsa, bir dermatoloğa görünün. Cildinizi değerlendirebilir ve cilt bakım planı oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Kırışıklık Nedenleri

Kırışıklıklar, faktörlerin bir kombinasyonundan kaynaklanır – bazılarını kontrol edebilirsiniz, bazılarını ise kontrol edemezsiniz:

Yaşlandıkça, cildiniz doğal olarak daha az elastik ve daha kırılgan hale gelir. Azalan doğal yağ üretimi cildinizi kurutur ve daha kırışık görünmesini sağlar.

İlginizi Çekebilir: Özel Sağlık Sigortası Ücretleri 2021

Cildinizin daha derin katmanlarındaki yağlar azalır. Bu, gevşek, sarkık bir cilde ve daha belirgin çizgilere ve yarıklara neden olur.

Doğal yaşlanma sürecini hızlandıran ultraviyole radyasyon, erken kırışmanın başlıca nedenidir. UV ışığına maruz kalmak cildinizin bağ dokusunu, yani cildin daha derin tabakasında (dermis) bulunan kolajen ve elastin liflerini parçalar.

Destekleyici bağ dokusu olmadan cildiniz gücünü ve esnekliğini kaybeder.

Sigara içmek cildinizin normal yaşlanma sürecini hızlandırarak kırışıklıklara neden olabilir. Bunun nedeni sigaranın kolajen üzerindeki etkisi olabilir.

Gözleri kısmak veya gülümsemek gibi yüz hareketleri ve ifadeleri ince çizgilere ve kırışıklıklara yol açar. Yüz kasını her kullandığınızda, cilt yüzeyinin altında bir oluk oluşur. Ve cilt yaşlandıkça esnekliğini kaybeder ve artık yerine geri dönemez. Bu oluklar daha sonra yüzünüzde kalıcı özellikler haline gelir.

Cildinizi korumak ve kırışıklıkların görünümünü en aza indirmek için bazı ipuçları:

Özellikle öğlen saatlerinde güneşte geçirdiğiniz zamanı sınırlayın ve her zaman geniş kenarlı şapka, uzun kollu gömlek ve güneş gözlüğü gibi koruyucu giysiler giyin. Ayrıca, açık havada yıl boyunca güneş koruyucu kullanın.

25 Haziran 2021
183 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Ara ve Teklif Al