Araca Spor Yay Taktırmanın Cezası Var mıdır?

Araca Spor Yay Taktırmanın Cezası Var mıdır?

Otomobillerin yere yakın olması için kullanılan araçlar özellikle modifiyede çok etkili bir role sahiptir. Aracında bir yenilik yapmak isteyen modifiye tutkunu öncelikli olarak bu yöntemi tercih eder ve aracının dışarıdan bakılınca onların terimi ile pıstırılmış olarak görünmesini sağlar. Spor yayların amacı aracın spor görünüme kavuşturulmasını sağlamak olurken aynı zamanda sürücülere yaşatmış olduğu bir takım problemlerde vardır. İsterseniz bu problemler arasında bulunan spor yayın trafikte bir cezası var mı başka olumsuzlukları nelerdir? Bunları inceleyelim.

 Spor Yay Kullanımının Cezası Var mı?

Türkiye’de trafik kuralları nedeniyle otomobillerde orijinalin dışında yapılacak olan değişikliklerin mutlaka aracın defterine yani ruhsatına işletilmesi gerekiyor. Çünkü tüm otomobillerin belli kurallar doğrultusunda insanların hayatlarını kolaylaştırmak ve güvenliklerini sağlayabilmek için donanmışlardır. Bu aksamlardan herhangi birisinin değişimi ya da eklenmesi sürücünün ve trafikteki diğer araçların tehlikeye atılması demektir. Spor yaylarda bu anlamda trafik kurallarına uyulmamasından dolayı cezai işlem gerektirir.  Otomobillerde küçük bir ampülün dahi muayene sırasında yanlış olması halinde geçmezken otomobillerin yere yakın olmasının da cezasız olması pek mantıklı olmayacaktır. Otomobillerde LPG boya değişimi gibi diğer tüm detaylar aracın ruhsatına işletilmesi gerekiyor. Yani aracınızda böyle bir aksam varsa bu durumda sizinde spor yayları aracınızın ruhsatına işletmeniz gereklidir. Bunun dışında yapılabilecek bir işlem trafikte aracınızın diğer sürücüleri de tehlikeye koyacağından dolayı ceza kesimiyle karşı karşıya kalacaktır. Sürücü mutlaka aracında böyle bir aksam olsun istiyorsa o zaman kurallar çerçevesinde hareket etmeli ve ruhsata işlerken sorun çıkarmayacak bir düzenleme yapılması gerekir. 

Peki, yukarıda bu tür işlemlerin sürücü ve yayalara karşı bir takım tehlikeleri olacağından bahsettik ancak bu olumsuz etkiler nelerdir?

Spor Yay Kullanımının Araca Olumsuz Etkileri

Otomobilin yere yakınlaştırılması amortisör içindeki orijinal yayın çıkarılarak onun yerine daha kısa olan yayların takılması işlemidir. Spor yaylar bu görevi yaparken araçların bu durumda karşılaştığı güçlükler ise şu şekilde olacaktır.

Araç yere yakın olacağından dolayı aracın hareketi dengeli olmaz ve alt parçalar patlayabilir.

Araç denge sorunu yaşayacağından dolayı kaput içerisinde farklı parçalarda patlamalar olabilir.

Araç yere yakın olduğundan dolayı süspansiyon düşürülmüş olur.

Aracın altı yere sürtebilir ve bu şekilde araca zarar verilebilir.

Spor yaylar serttir ve araç en ufak çukurda bile zıplar.

21 Ekim 2019
582 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al