İç Kanama Belirtileri ve Nedenleri

İç Kanama Belirtileri ve Nedenleri

İç kanamanın belirti ve semptomları arasında baş dönmesi, ağrı, nefes darlığı, hızlı kalp atış hızı ve daha fazlası bulunur. Bu belirtiler kanama olursa ortaya çıkabilir, ancak diğer belirtiler vardır. İç kanama özellikle çocuklarda ve hamile kadınlarda zorlayıcı olabilir. Acil tedavi olmadan, iç kanama komplikasyonları şoku ve nihayetinde doku ölümünü içerebilir.

İç Kanama Belirtileri

İç kanama vakalar arasında büyük farklılıklar gösterebilir. Yavaş ve sinsi veya bunun yerine büyük olabilir. Çok az semptomla veya hiç semptom göstermeden ortaya çıkabilir veya şok ve bilinç kaybı eşlik edebilir. Açık bir neden veya kaynak olmayabilir veya travmada olduğu gibi iç kanamanın nedeni ve olasılığı açık olabilir. Ne yazık ki, travma durumunda bile iç kanama hemen ortaya çıkmayabilir ve yine de yüksek düzeyde incelemeye ihtiyaç duyulabilir.

İç kanamada kanama miktarı, durumun ciddiyetini mutlaka yansıtmaz. Vücudun bazı bölgelerinde (retroperiton gibi) çok miktarda kan toplanabilir. Böbrek hasarı durumunda) semptomlar veya komplikasyonlar ortaya çıkmadan önce. Buna karşılık, beyin gibi bölgelerdeki küçük miktarlardaki kanamalar bile büyük semptomlara ve hatta ölüme neden olabilir.

İlginizi Çekebilir: Ankara Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

İç Kanama Nedenleri

İç kanamaya neden olabilecek bazı durumlar hakkında bilgi sahibi olmak, ortaya çıktıklarında semptomları tanımanıza yardımcı olabilir. İç kanamanın potansiyel nedenlerinden bazıları şunlardır:

Kanamanın derecesinin, belirgin semptomlarıyla ilişkili olmayabileceğini vurgulamak önemlidir. Travma durumunda, erken dönemde iç kanama belirti veya semptomlarının olmaması, kişinin temiz olduğu anlamına gelmez. Bazen, örneğin bir motorlu taşıt kazasından kaynaklanan karaciğer veya dalak hasarı, kazadan sadece saatler hatta günler sonra ortaya çıkar. İç kanamaya işaret edebilecek belirtiler şunlardır:

Baş dönmesi/Zayıflık: Hızlı kan kaybı veya önemli miktarda kan kaybı ile baş dönmesi ve halsizlik yaygındır. Daha kademeli kan kaybı veya az miktarda kan kaybı durumunda, baş dönmesi ancak bir kişi ayağa kalkmaya çalıştığında belirgin hale gelebilir.

Ağrı: Kan dokular için çok tahriş edici olduğundan ağrı, iç kanamanın yaygın bir belirtisidir. Şiddetli karın ağrısı veya şiddetli baş ağrısı gibi belirtiler her zaman bir tıp uzmanı tarafından değerlendirilmelidir. Vücudun bazı bölgelerinde ağrı kanama bölgesine lokalize olabilir. Ancak karın gibi alanlarda ağrının yeri mutlaka kanama alanını yansıtmayabilir. Aslında, karındaki kan diyaframı tahriş ettiğinde, ağrı öncelikle omuzda hissedilebilir.

Nefes darlığı: Nefes darlığı veya derin nefes alamama hissi herhangi bir yerde iç kanama belirtisi olabilir. Kan kaybıyla birlikte dokulara oksijen taşımak için dolaşan kırmızı kan hücreleri ve hemoglobin daha az olur ve dokulara oksijen verilememesi nefes darlığı olarak yaşanabilir. Elbette, göğüs boşluğundaki kanamalarda veya karında kan birikmesi diyaframı yukarı iterek akciğerlere hava akışını kısıtladığında nefes darlığı da yaygındır.

23 Ekim 2021
58 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonAra ve Teklif Al