Borsa Riskli midir? Riskler Nasıl Önlenir?

Borsa Riskli midir? Riskler Nasıl Önlenir?

Borsa konusunda bilgi sahibi olmayanların kafasındaki soru işareti borsa riskli midir olmuştur. Bu sorunun yanıtını kesin olarak veremiyor olsak da şunu söyleyebiliriz ki sizin bilginiz ve de deneyiminize göre bu risk değişken olabilecektir. Eğer sizin borsa konusundaki birikiminiz yüksek ve tecrübeye sahipseniz o zaman borsa riskli gelmeyecektir. Çünkü artık siz az çok kendi sisteminizi oturtmuş ve bu piyasa konusunda genel bir bilgiye sahipsiniz. Kısacası borsanın artık sistemini çözmüşsünüz demektir.

İşte bunun için borsa da risk sizin onu ne kadar önleyebildiğinize bağlıdır. Bu piyasalara genel olarak baktığımız zaman birkaç püf noktasının olduğu biliniyor. Mesela basitçe bir örnek isterseniz borsa da kısa vadeli yatırımlar her zaman riskli işlemler olacaktır. Buna karşılık siz aceleci hareket ederseniz tüm riskleri de üzerinizde toplamışsınız demektir. Borsa ile riske asla giremeyeceğinizi öncelikli olarak kabullenmeniz gerekiyor.

Ankara konut sigortası teklifi al

Borsada İşlem Gören Yatırım Araçları Nelerdir?

Borsa için çok telli enstrüman diyebiliriz. Bunların en başında da tabii ki hisse senetleri geliyor. Yatırımcıların büyük bir çoğunluğu hisse senedi yatırımı yapmak için borsaya girmeyi tercih ediyorlar. Ancak senetlerin dışında da tahvil, bono, endeks, altın, gümüş gibi farklı emtialar ve de dövizler var. 

Borsada tercih edilen araçların fiyatlarının da anlık olarak değiştiği doğrudur. Bunun içinde doğru bir zamanı belirleyerek doğru yatırımları tercih etmeniz gerekir. Borsa da fiyatların değişmesinin en büyük nedeni ise arz ve talep fiyatlarının dengesidir. Yani bir ürün çok talep edilirse bu durumda ürünün fiyatı hızlı bir şekilde yükselişe geçer ancak bu ürünün fiyatının nerede duracağı ya da ne zaman düşeceği asla belli olmayacaktır. Bunun içinde borsa riskli olarak kabul edilmektedir.

Siz iyi bir yatırımcıysanız o zaman piyasa takibini iyi yapacak ve alım satıma göre nasıl hareket etmeniz gerektiğini de bilirsiniz. Borsada ana enstrümanlara baktığımız zaman şunu görebiliriz ki hisse senetleri oldukça ilgi görür. Bunun nedeni ise şirketlerin dönem sonunda olabilecek kazançlarının kara dönüştürülmesidir. Ancak burada da tabiî ki doğru şirketin tercih edilmesi gerekir.

29 Haziran 2020
376 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al