Otomobilin Titremesinin Nedenleri Nelerdir?

Otomobilin Titremesinin Nedenleri Nelerdir?

Otomobiliniz varsa o zaman düzenli bakım gerektirdiğini de bilirsiniz ve bunun için yaz ve kış olmak üzere iki periyotta aracınızı mutlaka kontrol ettirmeli ve gerekli değişikliklerin yapılmasını sağlamalısınız. Bu kontrollerin başında ise aracın yağı, suyu ve filtreleri gelir. Bu parçalar belli bir ömre sahiptir ve siz onları değiştirdiğinizde bir sonraki değişim tarihleri de size bir kağıda yazılarak verilir. Siz bu kağıdı mutlaka gözünüzün önünde bir yerlere koymak zorundasınız aksi takdirde aracınızın yağının ve suyunun ne zaman değiştirildiğini de bilmezsiniz. Hatta bunların detaylı bir şekilde notunu almakta sizin işinizi çok daha rahatlatacaktır. Çünkü hangi parça ne zaman değişmiş ve değişmesi gerekiyor. Bu sayede her şey sizin kontrolünüz altında olacaktır. Bu durumu aracınızı satarken artıya bile dönüştürürsünüz. Çünkü herkes aracının geçmişi hakkındaki bilgileri merak eder ve doğru bilgileri öğrenmek ister.

Gelelim otomobillerde en büyük sorunlardan birisi olan titreme olayına. Çünkü Türkiye’de araçların büyük bir bölümü de bu durumdan şikayetçidir. Aracın direksiyonunun titremesi belli bir hıza gelindiği zaman kesiyorsa bu durumda aslında sorun daha açık olacaktır. Çünkü siz bunu direksiyondan hissettiğiniz gibi yolcu da rahatlıkla hissedebilecektir. Aracın sorununun ne olduğuna baktığımız zaman ise büyük bir ihtimal balans sorunu ortaya çıkar. Özellikle de uzun yıllar boyunca otomobil kullanmış olanlar balansın ne anlama geldiğini bilir lakin yine de biz bir kez daha ne olduğuna bakalım.

Balans Ayarı Ne Demektir?

Balans ayarı yapılmasının nedeni aracın tekerleklerinin tam olarak yere basıp basmadığının kontrolünü yapmaktır. Teker dönerken tekerin üzerindeki bir ağırlık ya da eğim de beraberinde döneceğinden dolayı aracınız hızlanmaya başladıkça kendisini çok daha fala gösterecek ancak belli bir hıza gelindiği andan itibaren de yine eski haline dönüşecektir. Bunun için aracınız giderken sizi ister istemez rahatsız etmeye başlayacaktır.  Bunun telafisi oldukça basittir bir lastikçiye gittiğiniz de aracınızın balansını 50 TL gibi bir rakama rahatlıkla yaptırabilirsiniz.

Titreme Sorunu

Eğer ki aracınızı bijonlarından emin değilseniz ve sıkılmamışsa o bu durumda aracınız giderken de titreme yaşayabilirsiniz. Hatta bu titreme vuruntuya dönüşerek sizi rahatsız edecektir.

24 Temmuz 2019
560 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Ara ve Teklif Al