Hangi Durumlarda Polis Çağrılmalıdır?

Hangi Durumlarda Polis Çağrılmalıdır?

Trafik kazaları bazen hafif hasarlarla atlatılabilirken bazen de ölümlü ve yaralanmalı şekilde sonuçlanabilir. Dolayısıyla her türlü durumda nasıl hareket edilmesi gerektiğini bilmek gerekir. Bir trafik kazasının oluşmasıyla ilgili birden fazla faktör olabilir. Bunlardan bazıları yoldan kaynaklanan kazalar şeklinde olurken bazıları da tamamen sürücü kaynaklı olan kazalardır. Türkiye’deki kazaların oranlarına baktığımız zaman ise büyük bir çoğunluğunun sürücüden kaynaklandığı bilinmektedir.

Trafik Kazası Durumunda Neler Yapılır?

Herhangi bir trafik kazası en az iki aracın maddi bir hasara uğramasıyla sonuçlandığı takdirde sürücülerin karşılıklı anlaşarak kaza tespit tutanağı düzenlemeleri gerekir. Yaralanma ya da ölüm gibi durumlar var ise polis çağrılmalıdır. Kaza tespit tutanağı hazırlamak için kazada maddi bir hasarın oluşması zorunludur. Kazaya karışan taraflar kazanın oluş şeklini kaza tespit tutanağı ile kayıt altına alırlar. Bu tutanak kaza sonrası sigorta işlemlerinin sağlıklı bir şekilde sürdürülmesi için önemlidir.

Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Tutulur?

Kaza tespit tutanağının hazırlanması için kazada en aza iki aracın bulunması gerekir. Tek taraflı olan bir kazada örneğin sürücü duvara ya da ağaca çarparsa bu durumda kaza tespit tutanağı tutulmaz. Maddi hasarlı kazalarda ise her iki tarafta kendi kaza tutanağını tutmak zorundadır. Sigorta şirketlerinin ödeme yapabilmeleri için bu önemli bir konudur.  Tutanak hazırlanırken araç sahipleri doldurması gerekir. Ancak kazada ölüm ya da yaralanma söz konusuysa o zaman polis çağrılması gerekir. Eskiden her turlu kazalarda polis çağrılması gerekiyordu ancak günümüzde değişen yasalar sonrasında sürücüler kendi aralarında kaza tespit tutanağını tutarak işleri biraz daha hızlandırabiliyorlar. 

Kaza tespit tutanağı hazırlanırken dikkat edilmesi gereken önemli hususlar vardır. Bunlar ise şu şekilde belirtilebilir.

  • Kaza yeri, saati ve tarihinin, kazaya karışan araçlara ve sürücülere ait bilgilerin yanlışsız doldurulduğundan emin olunmalıdır.
  • Kazadaki kusur oranları yazılmamalı, sürücülerin ehliyet, ruhsat ve trafik sigortası poliçeleri tutanağa eklenmelidir.
  • Kazanın nasıl gerçekleştiği tutanakta belirtilen ilgili alana anlaşılabilir bir dille yazılmalıdır.
  • Tutanakta yer alan kazanın görsel taslağına cadde ve sokak isimleri, araç yönleri ve yol çizgileri eksiksiz işaretlenmeli, araçların aldıkları darbeler ok işaretiyle gösterilmelidir.
  • Araçların yerini değiştirmeden önce kaza mahallinin farklı açılardan fotoğrafları çekilmelidir.
07 Mart 2020
551 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al