Selenyum Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Selenyum Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Selenyum, belirli kalp hastalıklarına karşı koruma, bağışıklık sisteminin gücünü artırma, tiroid işlevini en üst düzeye çıkarma, iltihaplanmayı azaltma, erken yaşlanma belirtilerini azaltma, antikorlara karşı koruma, saç sağlığını iyileştirme ve saç sağlığını iyileştirme gibi çok çeşitli sağlık yararlarına sahiptir.

Selenyum nedir?

Selenyum, esas olarak toprak, su ve bitki materyallerinden elde edilen önemli bir eser mineraldir. İnsanlar onu esas olarak çeşitli bitki kaynaklarından elde eder ve birkaç temel faaliyet için gerekli olduğu için metal olmayan bir madde olarak kabul edilir. Büyük miktarlarda toksik olmasına rağmen, hayvanların ve insanların belirli hücresel işlevleri için gereklidir. Bu nedenle, diyetinize selenyum açısından zengin bitki materyali eklemek, genel sağlık ve zindeliği korumak için çok önemlidir.

Bu mineral, 19. yüzyılın başlarında, sülfürik asit üretmek için gerekli olan kurşun odası işleminde ortaya çıkan bir çökelti olarak tesadüfen keşfedildi. Başlangıçta zehirli olduğu düşünüldü ve yok edildi, ancak yakıldığında, yaban turpu keskin kokusuna benzer alışılmadık bir koku verdi. Sonunda, oldukça nadir ve büyük miktarlarda bulunması zor olmasına rağmen bağımsız bir unsur olarak kabul edildi.

İlginizi Çekebilir: Ankara Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Selenyumun Faydaları

Sağlığa faydaları hala kapsamlı bir şekilde araştırılmaktadır, ancak bazı önemli avantajlar zaten iyi bilinmektedir ve aşağıda daha ayrıntılı olarak açıklanmıştır.

Antikanser Özelliğe Sahiptir

Antioksidanlar ve antienflamatuar özellikler açısından selenyum çok zengindir. Çeşitli hücresel süreçlerin önemli bir parçasıdır ve buna vücudun kanserli aktiviteye verdiği yanıt da dahildir.

Bağışıklığı Artırır

Araştırmalar selenyumun, hastalıklara ve enfeksiyonlara neden olan viral, bakteriyel, fungal ve protozoan yabancı cisimleri arayıp yok eden bağışıklık sisteminin unsurları olan antikorların uyarılmasında önemli olduğunu göstermiştir.

İltihabı Giderir

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin yanı sıra vücudunuzu yıpranmaktan ve olduğundan daha yaşlı hissetmekten korur. Selenyumun, eklemler ve kemikler çevresinde sıklıkla meydana gelen oksidatif stresi azalttığı, romatoid artrit, gut, sedef hastalığı, lupus , egzama ile ilişkili ağrı ve güçsüzlük gibi çeşitli inflamatuar durumlara yol açtığı gösterilmiştir.

Tiroide İyi Gelir?

Tiroid bezinde doku gramı başına selenyum varlığı vücuttaki tüm organlara göre daha yüksektir. Tiroid hormonlarındaki metabolizmayı destekler ve bu nedenle optimal selenyum seviyelerini korumak tiroidin düzgün çalışmasını sağlamaya ve herhangi bir tiroid hastalığını önlemeye yardımcı olabilir.

29 Kasım 2021
113 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al