Sel Baskınına Karşı Evinizi Koruma-Konut Sigortası

Sel Baskınına Karşı Evinizi Koruma-Konut Sigortası

Doğal afetler insanların en çok tedirgin olduğu felaketlerin başında geliyor. Bu felaketlerin dünyadaki istatistiklerine baktığımız da ise % 30 oranında bir durumun su taşkınlarından kaynaklandığını bize gösteriyor. Sel baskınlarının ardından ise fırtına, salgın, deprem gibi diğer doğal afetler oranlarına göre sıralanıyor.

Bahsettiğimiz doğal afetler içerisinde Türkiye’de en çok yaşanılan ise heyelan olarak karşımıza çıkıyor. Sonrasında ise deprem ve sel baskını olayları felaketlerin listesini sıralıyor. Resmi olarak açıklanmış olan verilere baktığımız da ise Türkiye’de sel baskınlarına maruz kalan iller şu şekilde oluyor.

Konut sigortası fiyatları Ankara

Antalya, Kırıkkale, Balıkesir, Bartın, Bitlis ve Sivas

Peki, Türkiye’de sel baskınları bu kadar çok yaşanıyorken olası bir baskına karşın nasıl hazırlanmak gerekiyor. 

Hazırlıklı Olun

Doğal afetlere karşı en büyük savunma hazırlıklı olmaktır. Yani bir olası bir tehdit durumunda direk olarak harekete geçerek temel ihtiyaçlarınız hazır olacaktır. Örneğin el feneriniz, yedek kıyafetleriniz ve bozulmayacak yiyecekleriniz gibi. Daha önce yaşanan deprem sonrasında çok konuşulan deprem çantasının amacı buna yöneliktir. Yani her şeyden önce mutlaka hazırlık olmak gerekir.

Tesisatınızın Kontrolü

Evde, ofiste ya da binanızda olası su baskınlarının en önemli nedenleri arasında tesisat borularında yaşanılan sorunlar gelir. Örneğin kanal borularının tıkanması, arızalanması ve bunun neticesinde de görevini tam olarak yerine getiremiyor olması sistemin zaman içerisinde taşkın oluşturmasına neden olur ve bu sayede su baskını meydana gelebilir. Tesisatın tıkanmasının yanı sıra zaman aşımı neticesinde de yıprandığını görebiliyoruz. Özellikle eski yapılardaki tesisatların çok çabuk kullanılmaz hale geldiğini de söyleyebiliriz.

Riskin Sonucunu Güvene Alın

Sel baskınları tahmin ettiğinizden çok daha büyük sorunlara ve zarara neden olabilir. Yaşanılacak olan riski en aza indirebilmek için ise öncelikli olarak konut sigortanızı mutlaka yaptırmanızı tavsiye ederiz. Konut sigortası riskin oluşmasını önlemeyecek ancak oluşan sonuca karşı sizi ekonomik olarak da rahatlatacaktır.  Konut sigortasının evinize sağladığı güvence yalnızca sel baskını ile sonuçlu değildir. Hırsızlık, fırtına, yangın ve bunlar gibi pek çok risklere karşı da koruma altına alır. Konut sigortası yaptırdığınızda evinizi ve evinizin içerisindeki eşyalarınızı güvenceye alırsınız.

22 Şubat 2020
476 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al