Kalp Sağlığı İçin Uyku Pozisyonları

Kalp Sağlığı İçin Uyku Pozisyonları

Uyku pozisyonunuzu fazla düşünmemiş olabilirsiniz, ancak gecenizi geçirme şekliniz genel sağlığınız üzerinde bir etkiye sahip olabilir. Her uyku pozisyonunun göz önünde bulundurmak isteyebileceğiniz artıları ve eksileri vardır.

Örneğin, sırtınızın altında bir yastıkla yüzüstü uyumak sırt ağrısına yardımcı olabilir, aynı zamanda uyku apnesi semptomlarını kötüleştirebilir. Yan yatarak uyumak uyku apnesi için daha iyi olabilir, ancak omurganızı incittiğini fark edebilirsiniz.

Sol Tarafa Dönük Uyumak

Uyku pozisyonlarının kalp sağlığı üzerindeki etkilerini inceleyen çok az araştırma var. Sol tarafınızda uyumanın kalbiniz üzerindeki baskıyı artırabileceğine dair bazı kanıtlar var.

Araştırmacılar ilk olarak yan uykunun bir elektrokardiyogram (EKG) ile ölçülen kalbin elektriksel aktivitesinde gözle görülür değişikliklere neden olduğunu fark ettiler.

Sol tarafınıza yatmak kalbinizin elektriksel aktivitesini değiştirebilse de, kalp rahatsızlığı geliştirme riskinizi artırdığına dair hiçbir kanıt yoktur. Kalp yetmezliği olan kişiler, sol taraflarında uyurken genellikle rahatsızlık ve nefes alma güçlüğü çekerler.

İlginizi Çekebilir: Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fiyatları Ankara

Sağ Tarafınızda Uyumak

Bazı uyku uzmanları, sağ tarafınızda uyumanın kalbinizin sağ tarafından beslenen damarları zorladığını açıklamıştır. Fakat sağ tarafınızda uyumanın kalp yetmezliği geliştirme riskinizi artırdığına dair hiçbir kanıt yoktur.

Sol veya sağ yanlarında uyurken hamile insanların veya doğmamış bebeklerin sağlıklarında hiçbir fark bulamadılar. Hamileliğinizin başlarında, yanınızda uyumayı alışkanlık haline getirmeye çalışın. Hamileliğiniz ilerledikçe dizleriniz bükülmüş olarak yan yatmak muhtemelen en rahat pozisyon olacaktır.

Bazı doktorlar hamile kadınların sol taraflarında uyumalarını tavsiye ediyor. Karaciğeriniz karnınızın sağ tarafında olduğundan, sol tarafınıza yatmak uterusu o büyük organdan uzak tutmaya yardımcı olur ve aynı zamanda kalbinizin işini kolaylaştırır, çünkü fetüsün ağırlığının büyük damara baskı uygulamasına engel olur.

Kalbiniz İçin En İyi Uyku Pozisyonları

Halihazırda altta yatan bir kalp rahatsızlığınız yoksa kalp sağlığınız için en iyi uyku pozisyonunun ne olduğu şu anda hala net değildir. Muhtemelen kaliteli uyku almak uyku pozisyonunuzdan daha önemlidir.

Sağ tarafınızda uyumak, kalp yetmezliği olan kişiler için en iyi seçenek olabilir. Bazı insanlar sağ tarafınızda uyumanın kalbe geri giden kan akışını kısıtlayabileceğini düşünse de, bunun zararlı olduğunu kanıtlayacak yeterli kanıt yoktur.

22 Nisan 2021
239 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al