Sahibinden Araba Almanın Avantajı Var mıdır?

Sahibinden Araba Almanın Avantajı Var mıdır?

İkinci el bir araç alınırken korku ve endişe her zaman vardır. Çünkü bir otomobili satarken değil alırken kar edersiniz. Bunun içinde nasıl bir araç aldığınız mutlaka bilmeniz gerekiyor. İkinci el alıcılarına baktığımızda ise bunun farkında olduklarından dolayı araç alırken ya sahibinden ya da orijinal olmasına özen gösterirler. Peki, gerçekten de sahibinden alınan araç güvenli bir araç mıdır?

Sahibinden Araba Almak Avantajlı mı?

Sürücülere baktığımız da genelde ikinci el alırken bildikleri kişilerden araç almaya çalışırlar. Çünkü tanıdık aracı hem daha uygun bir fiyata verecek hem de araçla ilgili bir sıkıntı varsa bunu doğrudan söyleyecektir.  Ancak tanıdığınızda sizin istediğiniz temiz bir araç yoksa bu durumda tercih edilen de ilan siteleri olacaktır. Çünkü ilan sitelerine genelde aracın sahipleri ilanlarını veriyorlar. BU sayede aradaki komisyoncular da ortadan kalkmış olacaktır. Dünyaya baktığımız zaman onlarda işler biraz daha farklı işliyor. Çünkü orada insanlar genelde galerilerden almayı tercih ediyorlar. Çünkü şahıstan alınan bir araç hakkında eksik bilgiye sahip olunabilir.

Sahibinden araç almanın faydalarına baktığımız zaman ikinci el piyasasını genel değerlendirmek gerekiyor. Çünkü burada fiyatlar belirlenirken bir takım faktörler ön planda tutulmaya çalışılıyor. Yani araç üzerinde herhangi bir değişen ya da boya var mı yok mu bu fiyatı belirleyen en önemli faktörlerin başında geliyor. Boyasız bir araçla boyalı bir araç arasında mutlaka fiyat farkı oluyor ancak bazı galeriler sırf aracın satılmasını düşünerek para kazanmak adına bir takım farklı yöntemlere de başvurabiliyorlar.  

Komisyon ücreti

Direk sahibinden alacağınız araçta en büyük karı fiyat bakımından yaparsınız. Çünkü komisyoncular bu sistem içerisinde yer almayacak ve size pazarlık payı düşecektir. Eğer sürücü aracını acil şartlardan dolayı satmak zorundaysa bu durumda ücret daha da aşağılara inecektir. Galeride ise bu şekilde bir durum söz konusu değildir ve pazarlık fiyatı çok daha azdır. Ancak alacağınız araç konusunda daha da bilgili olabilirsiniz. Çünkü onlar aracı satın almadan önce daha kapsamlı bir şekilde inceler ve hata oranına göre fiyatını belirler.

04 Eylül 2019
455 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonAra ve Teklif Al