Kaskoda Yeni Dönem ve Kolaylıkları

Kaskoda Yeni Dönem ve Kolaylıkları

Kasko da yeni dönem diye başladık ancak bu dönem 2013 yılı Nisan ayında uygulanmaya başlanmıştı. Dolayısıyla bu dönem beraberinde bir takım olumsuzlukları ve bunun yanı sıra faydalı olan şeyleri de getirmişti. Yeni sistem sigorta fiyatlarında da çok şeyi değiştirirken sistem sigorta ürünleri ile ana teminatlar ve ek teminatlar olmak üzere faklı alanlara ayrıldı.

Yeni kasko sigortasının hayata geçmesi sonrasında ne kadar da geniş bir zaman geçiyor olsa da birçok insanın daha yapılan uygulamalardan habersiz olduğunu da biliyoruz. Yani yeni kasko sistemi hakkında nelerin kendisini desteklediğini bilen bir sürücü kasko sigortasını yaptırmak içinde zaman kaybetmek istemeyeceğini bilir. 

En uygun kasko teklifi

Yeni Kasko Sisteminin Kolaylıkları Neler?

Peki, başlığımız da yeni kasko dönemi dedik ancak bu dönem içerisinde neler oluyor ve sürücülerin avantajları nelerdir?

Araç Rayiç Bedeli: Yeni sistemde araçların poliçelerine aracın bedelinin yazılması uygulamasına son verilmiş ve bu sayede rayiç bedel getirilerek tek bir fiyat konusunda anlaşmaya varılmıştır. Buna göre kazalarda araçlara ödeme rayiç bedel yani o günün şartlarında emsal araç neyse ona göre ödemeler yapılır.  Aracın rayiç bedeli ise TSB tarafından belirlenir. 

Anlaşmalı Servis: Kasko sigortasında anlaşmalı servis dönemi başlamış. Yani kaskolu bir araç olası zarar alması halinde aracın tamirinin gerçekleştirileceği sigorta şirketi ve sigortayı yaptıran kişinin birlikte karar vermesi hedeflenmiş. Buna göre servis ister seçimli ister şartlı olarak sigorta şirketleri tarafından sunulabiliyor. 

Orijinal Parça mı Muadil Parça mı? : Aracın aldığı zarar sonrasında parça değişimi gerekebiliyor. Bu durumda ise sürücüler orijinal parça isterken servisler muadil parçalardan yana olabiliyorlardı. Bu durumun değişmesi için parçanın orijinal ya da muadil olma ihtimali poliçe üzerinde yazılması kararlaştırılmış oldu. 

Orijinal parça konusunda aracın yaşına göre orijinal ya da muadil uygulamasını yapan sigorta şirketleri de var. Bunun için kaskosunu ilk kez yaptıran ya da devam ettiren sürücüler aslında nasıl bir hizmet alacaklarını önceden bilebiliyorlar. Örneğin poliçede aracın parçası orijinali ile değişecek şeklinde yazıyorsa ve sigorta şirketi muadil parça takılmasına karar vermişse siz hakkınızı sonuna kadar kullanabiliyorsunuz. 

04 Şubat 2020
547 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Ara ve Teklif Al