Sağlık Sigortası Yenileme Süresi

Sağlık Sigortası Yenileme Süresi

İlk kez sağlık sigortası yaptırdığınız zaman özel hastanelere gittiğinizde hiçbir ücret ödemeden tedavi olabilmeyi amaçlarsınız ve sigorta firmasının sizin için sunmuş olduğu ek teminatlardan da sonuna kadar yararlanmak istersiniz. Gelecekte kazanacağınız haklar ise güzel bir yatırım yaptığınızı düşündürecektir. Evet, bunları düşünmekte haklısınız çünkü özel sağlık sigortası insanların yaşlandığı zaman sırtını dayayabilecekleri en güzel konforun başında gelir. Ancak bir özel sağlık sigortası yaptırmış olmanız her sene bu sigortayı da devam ettirme mecburiyeti getirmez.  Çünkü özel sağlık sigortası her yıl yapılması ve yenilenmesi gereken bir işlemdir. Bu durum da dolayısıyla sizin bir sonraki yılda yaptıracağınız özel sağlık sigortasının rakamlarını etki edecektir. Yani siz sigortanızı aktif olarak kullanan biriyseniz o zaman hiç kullanmayana oranla daha fazla yenileme ücreti ödersiniz. Bunu aynen araç sigortalarında olduğu gibi düşünebilirsiniz.

Sigorta firmaları müşterilerini her yıl değerlendirmeye alır ve bu değerlendirme neticesinde sizin maliyetini diğer müşterisine göre yüksek ise bir sonraki yılda muafiyet koyabilir ya da belirli bir katılım payı oranı uygulayarak yaşadığını riski paylaşmak ister. Ancak tam tersi de durumla karşılaşabilirsiniz. Kısacası sizin yıl içinde hasarsız olmanız halinde hasarsızlık indiriminden faydalanabilirsiniz. Sigorta yenileme süresinin diğer önemli tarafı ise kazandığınız hakların da devamının sağlanmasıdır. Mesela bunu bir örnekle açıklarsak. Sizin belli bir hastalık için uygulamış olduğunuz bekleme süresi sağlık sigortaların da genelde 3 aylık olarak belirlenir ve sağlık poliçeni ikinci kez yenilemiş olduğunuzda ise bu 3 aylık bekleme süresine takılmazsınız.

Eğer ki siz özel sağlık sigortanızı 3 yıl boyunca sürdürürseniz bu durumda ömrünüzün boyunca da yenileme garantisi altında olursunuz. Bunu neden belirttik derseniz sigorta firmaları genellikle belli bir yaş aralığında olan kişileri sigortalarlar. Yani yaşınız ilerlediğinde özel sağlık sigortası yaptıramazsınız.

Sonuç olarak olaya şöyle baktığınızda siz yaşınız gençken bu sigortayı yaptırmadınız ancak yaş ilerlediği zaman da hastalıklar peşinizi bırakmadığı için özel sağlık sigortası hizmeti almak istiyorsunuz. Böyle durumda yaşınız 55’i kimi sigorta şirketlerine göre 64’ü geçtikten sonra, sigorta firmalarının birkaç tanesi dışında size sigortalama yapmayacaktır.

05 Haziran 2019
342 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al