Plaka Değişince Hasar Kaydı Silinir mi?

Plaka Değişince Hasar Kaydı Silinir mi?

Bize gelen sorulardan bir tanesi de plaka değiştiği zaman hasar kaydı silinir mi? Sorusudur. Dolayısıyla böyle bir sorunun iki yanıtının olduğunu söyleyerek başlayalım. Konumuzun detaylarında ise bu durumun nasıl mümkün olduğunu siz değerli takipçilerimize açıklayalım istedik.

Öncelikli olarak ağır hasar ile pert kaydı aynı şey mi onun tanımlamasını yaparak başlayalım. Hasar kaydı bir aracın hasar kaydının ne kadar olduğu ve bu işlemin sigorta tarafından yapıldığını gösterir. Ağır hasar kaydı ise halk arasında bilinen adıyla pert kaydı demektir. Pert kelimesi resmi kayıtlarda ağır hasarlı olarak geçmektedir.  Bunun için hasarlı ve ağır hasarlı araç arasındaki farklılığı bu şekilde özetleyebiliriz.

Gelelim asıl sorumuz olan plaka değiştiği zaman hasar kaydının da silinip silinmediğidir.

Plaka Değişince Hasar Kaydı Silinir mi?

Hasar kaydı işlemi aracın plakasının yanı sıra şasi numarasına da işlenir. Dolayısıyla siz plakayı değiştirmiş olsanız bile aracın şasesinde bu kayıt görünüyor olduğundan dolayı silinmeyecektir. Ancak plakanızı değiştirdiğiniz zaman iş biraz daha farklı olacaktır. Çünkü insanlar genelde bir aracın durumunu inceleyebilmek için sorgulama işlemini plakadan yapar.  Buda plakadan bir sorgulama işlemi yapıldığında hasar kaydının görünmemesini sağlayacaktır.

Bu durumu daha net bir şekilde açıklamak gerekirse söyle örnekleyebiliriz.

Örnek;

Satın alınacak olan aracın plakası ve şasesi üzerinde hasar kaydı mevcut. Ancak aracı satan kişi daha öncesinden plakayı değiştirmiş. Dolayısıyla plaka değişmeden önceki tüm süreçlerde aracın başına gelebilecek her şey eski plaka üzerinde kalacaktır. Eğer sürücü yeni plakayı sigorta şirketine işletmemiş ise bu durumda sigorta bilgi merkezinde eski plaka kullanılacaktır. Bu durumda ise aracı satın alacak olan kişi yeni plaka üzerinden sorgulama işlemi yapacağından dolayı hasar kaydı çıkmama oranı yüksek olacaktır.  

Bazı araçlarda ise plakada hasar kaydı vardır ancak şasede yoktur. Böyle durumda eğer ki sürücü aracın plakasını değiştirirse bu durumda araçta hiçbir hasar kaydı çıkmayacaktır. Hatta siz plakayı değiştirdiğinizde satın aldığınız plakanın eski sahibi araçta kaza yapmış ve hasar plakaya işlenmişse bu durumda eski aracın hasarları da sizde görülecektir.

02 Ağustos 2019
1.295 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

  1. Adem dedi ki:

    Benim aracın hasar kaydı 42 bin tl yazıyordu ilk şimdi 49 bin yazıyor nasıl bu rakam degişti bilginiz var mı ? Bu konuda

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al