Meditasyon Nedir?

Meditasyon, duyduğumuz, yapmamız gerektiği konusunda hemfikir olduğumuz ve sonra asla fiilen başlamadığımız uygulamalardan biridir. 

Şu anda sağlık için meditasyonu destekleyen pek çok uzman vardır. Bilim, onlarca yıldır meditasyon üzerine çalıştı ve sonuçları da açık. Fiziksel ve zihinsel sağlığınız için şimdi meditasyon yapmak için pek çok mükemmel neden var. Peki meditasyon nasıl yapılır?

Stresi Azaltın

Dünya stresli bir yer olabilir ve çoğumuz bu stresi son zamanlarda daha da fazla hissediyoruz. Neyse ki meditasyon, her yerde yapabileceğiniz bir şeydir ve pahalı ekipmanlara veya kişisel bir eğitmene ihtiyacınız yoktur. Birçok çalışma, meditasyonu, stres seviyelerinin azalmasıyla ilişkilendirmiştir. Bilim adamları özellikle meditasyondan kaynaklanan stres hormonu kortizolündeki düşüşleri araştırmışlardır. Öyleyse oturun, nefes alın ve stresi bir kenara bırakın.

Depresyonu Azaltın

Meditasyon, depresyonu engellemeyebilir, ancak araştırmalar semptomların şiddetini azaltabileceğini ortaya koymuştur. Depresyon ile mücadele ediyorsanız bir doktora danışın, ancak semptomları hafifletmek için meditasyon mükemmel bir argümandır. Meditasyonun hiçbir yan etkisi yoktur, ücretsizdir ve binlerce yıldır vardır.

Dikkatinizi Koruyun

Şu anda çoğumuz evden çalışıyoruz ve odaklanma mücadelesi içerisindeyiz. Endişelenmeyin, hepimiz işimizi bitirmek yerine Netflix izleme dürtüsüyle mücadele ediyoruz, ancak meditasyon üretkenliğinize yardımcı olabilir.

Araştırmalar, meditasyon yaparak zihninize odaklanmanıza ve işinizi daha kolay tamamlamanıza yardımcı olabileceğinizi ortaya koyuyor. Elbette başka çarelerde var, ancak meditasyon her şeyi biraz daha iyi hale getirir.

İlginizi Çekebilir: Özel Sağlık Sigortası Ankara

İstekleri Azaltın

Meditasyon, arzularınızı kontrol etmenize yardımcı olabilir. Düşüncelerinizden geri adım atmanıza ve yolculuğunuzu duraklatacak kadar uzun bir anı bırakmanıza yardımcı olur.  

Şefkati Artırın

Meditasyon, kendinizi daha sakin ve daha iyi hissetmenize yardımcı olabilecek mükemmel bir yöntemdir. Evde sevdiğiniz insanlarla sıkışıp kalabilirsiniz, ancak meditasyon, hayatınızdaki önemli insanları hatırlamanıza ve daha iyi insan olmanıza yardımcı olabilir.

Meditasyonda ustalaşmak kolay değildir, ancak başlamak için en erişilebilir uygulamalardan biridir. Kimse sizi yargılamıyor ve bunun için yarışma yok, o zaman demekten kaçınmamalısınız. Her gün pratik yapmak zorunda değilsiniz ve bu, sessizce oturmak ve sabahları veya uyumadan hemen önce zihninizi rahatlatmak kadar kolay bir şeydir.

07 Kasım 2020
442 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al