Rahim Ağzı Kanseri Nedir?

Rahim Ağzı Kanseri Nedir?

Rahim ağzı kanseri serviks, uterusun alt dar açıklığıdır. Rahim ağzı kanserinin gelişmesi genellikle yıllar alır. Bu süre zarfında rahim ağzındaki hücreler hızla değişir ve büyür. Tam gelişmiş kanser haline gelmeden önce meydana gelen erken değişikliklere displazi veya servikal intraepitelyal neoplazi adı verilir. Bu değişiklikler bulunur ve tedavi edilirse rahim ağzı kanseri önlenebilir. Tanı konulmaz ve tedavi edilmezse rahim ağzı kanseri vücudun diğer bölgelerine yayılabilir ve ölümcül olabilir.

Rahim Ağzı Kanserine Ne Sebep Olur?

Rahim ağzı kanseri, en yaygın cinsel yolla bulaşan hastalıklardan olan (HPV) nedeniyle oluşur. 200’den fazla HPV türü vardır. Çoğu zararlı değildir ve kendiliğinden kaybolur. Ancak en az bir düzine HPV türü bazen kansere yol açabilir.  

HPV, genellikle kendi kendine kaybolan çok yaygın bir enfeksiyon olduğundan, çoğu insan buna sahip olduklarını asla bilmez. HPV’nin yüksek riskli türlerinden birine sahip olduğunuzu öğrenirseniz endişelenmeyin -bu kanser olduğunuz anlamına gelmez. Bu, gelecekte kansere yol açabilecek bir HPV türünüz olduğu anlamına gelir.

İlginizi Çekebilir: Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fiyatları Ankara

Kimler Rahim Ağzı Kanseri Riski Altındadır?

Rahim ağzı kanseri için en büyük risk faktörü, yüksek riskli HPV türlerinden birine sahip olmaktır. Bazı insanların neden uzun süreli HPV enfeksiyonları, kanser öncesi hücre değişiklikleri veya kanser geliştirdiğini bilinmez. Ancak HPV’nin, ona sahip olan biriyle cinsel temastan cilde kolayca bulaştığını bilinir.

HPV’nin yanı sıra rahim ağzı kanseri riskinizi artıran başka şeyler de var. Bunlar şunları içerir:

  • Ailede rahim ağzı kanseri olması
  • Sigara içmek
  • Enfeksiyonlar
  • HIV veAIDS  gibi bağışıklık sistemi sorunları
  • Yaş

Rahim ağzı kanserinin teşhis edildiği yaş ortalaması 48’dir. 20 yaşın altındakileri nadiren etkiler. Rahim boynu olan herkes rahim ağzı kanseri riski altındadır.

Rahim ağzı kanseri doğurganlığımı etkiler mi?

Erken bulunur ve tedavi edilirse, tamamen iyileşme ve herhangi bir doğurganlık problemi yaşamama olasılığınız yüksektir. Yine de bazı rahim ağzı kanseri doğurganlığınızı etkileyebilir. Rahim ağzı kanserine yakalanırsanız, doktorunuz sizinle farklı tedaviler ve bunların riskleri ve yan etkileri hakkında, gelecekte hamile kalıp kalamayacağınız dahil olmak üzere detaylı bilgiler verecektir.

02 Şubat 2021
81 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al