Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Ehliyet Harcı Ne Kadar?

Ehliyet Harcı Ne Kadar?

Trafiğe çıkan her sürücü adayı mutlaka ehliyet almak zorundadır. Ehliyet alabilmek içine belli bir aşamadan geçmek zorunluluğu vardır. Belirlenmiş olan sınır puanlarının aşılması halinde sürücü adayı direksiyon sınavına alınır ve burada elde edeceği başarıya göre ehliyet almaya hak kazanır ya da kazanamaz. Ancak ehliyet alabilmek için öncelikli olarak istenilen bir takım belgeleri de teslim etmesi gerekiyor. Bu belgelerde ise bazı kalemlerde masraf ödemeleri söz konusu olacaktır. Masraflar arasındaki ehliyet harcı da bunlardan bir tanesidir. Ehliyet harcını sürücü adayı ister peşin isterse kredi kartıyla online olarak ödeyebilir.

Eskiden Emniyet Genel Müdürlüğü içerisinde olan ehliyet alımları artık il ve ilçe nüfus müdürlüklerine devredilmiştir. Bu sayede sürücüler emniyet içerisinde lüzumundan fazla kalabalık kuyruklarla baş etmek zorunda kalmıyorlar.

Ehliyet Harcını Nasıl Ödeyebilirsiniz?

Bunun için nüfus müdürlüğüne ehliyet için başvuruyorsunuz ve öncelikli olarak sizin alacağınız ehliyet sınıfına göre belli bir harç ödemesi yapmanız isteniyor. Önceki dönemlerde bu ücret sadece nakit olarak alınıyordu ancak bugün bankalar tarafından yapılıyor. Bunu da ATM veya mobil bankacılık işlemlerinden yapabiliyorsunuz. Bu da sizin bankaya gitmeniz için gerekli bir nedenin kalmamasını ve uğraşmamanızı sağlıyor.

Ehliyet harcınızı Gelir İdaresinin internet sitesi üzerinden kredi kartınızla da yapabiliyorsunuz.  İzleyeceğiniz yol ise şu şekilde oluyor. ‘’Harç ve Değerli Kağıt Ödeme’’ sayfası üzerinden ‘’Sürücü Belgesi Harcı Ödeme’’ menüsüne girerek; istenilen bilgilerin girilmesi sonucunda ödeme sayfasına yani bankaya yönlendiriliyorsunuz ve sahip olduğunuz kredi kartı bilgilerini giriş yaparak ehliyet harcı kredi kartı ile ödeme işlemini gerçekleştiriyorsunuz.

Hangi Kredi Kartlarını Kullanabilirsiniz?

Ehliyet almak için yapılacak olan masraf ödemesi için internet üzerinden İnteraktif Vergi Dairesi aracılığıyla gerçekleştirebiliyorsunuz. Yapılması gereken bu ödeme anlaşmalı bankaların kredi kartı kullanılarak yapılmaktadır.

Sonuç olarak şöyle söyleyebiliriz ki eğer ehliyet almak istiyorsanız belli bir bütçeyi kendinizden ayırmanız gerekiyor. Bu sayede alacağınız ehliyet için başvuru işlemlerinizi tamamlayabiliyorsunuz. Ancak kazandıktan sonra da yine para ödemeniz de bitmiyor.

Değerli sürücü ve sürücü adayları lütfen trafikte kurallara uyalım uymayanları uyaralım. Kasko sigortası ve hayat sigortasının sizi tehlikelere karşı koruduğunu da asla unutmayın.

21 Kasım 2019
123 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al