Geceleri Egzama Kaşıntısı

Geceleri Egzama Kaşıntısı

Gece egzama alevlenmelerini önlemenin en iyi yollarından biri, yatmadan önce tetikleyicilerden kaçınmaktır. Bazı tetikleyiciler, aktiviteleri ve materyalleri içerebilir.

Aşağıdaki ipuçları, geceleri egzama kaşıntısını önlemeye yardımcı olabilir:

Yatmadan önce yağ bazlı bir nemlendirici veya steroid krem ​​gibi ilaçlı bir krem ​​kullanın.

Düzenli banyo yapmak, cildi nemli tutmak ve enfeksiyonları önlemek için önemlidir. Hidrasyona kilitlenmek için banyodan sonraki 3 dakika içinde daima nemlendirin. Kolloidal yulaf ezmesi, çamaşır suyu veya sirke içerebilen ilaçlı banyoları deneyin.

Gece cilt kuruma eğilimi gösteriyorsa, nemlendirdikten sonra etkilenen bölgeye nemli bir bez sarmayı deneyin. Sargıyı gece boyunca bırakmak cildin nemli kalmasına yardımcı olabilir.

Yün veya polyester gibi cildi tahriş edebilecek kumaşlardan yapılmış çarşaflar veya pijamalar kullanmayın. Yüzde 100 pamuktan üretilen giysiler ve çarşaflar ciltte daha hassastır.

Egzamalı birçok insanın alerjisi vardır ve reaksiyonlar egzama semptomlarını daha da kötüleştirebilir. Geceleri evcil hayvan tüyü ve polen gibi yaygın alerjenlerden uzak durmaya yardımcı olabilir.

Antihistaminikler kaşıntıyı azaltmasa da, kişiyi uykulu hale getirerek kaşıntıya rağmen uyumasına yardımcı olabilir.

Kaşınmayı zorlaştırmak, geceleri egzama kaşıntısını kontrol etmeye yardımcı olabilir. Bazı insanlar tırnaklarını kısa tutarak veya yatağa eldiven takarak rahatlarlar.

Terleme veya sadece sıcak hissetmek cildin kaşınmasına neden olabilir.

Her gece aynı saatte uyuyun ve yatmadan önce okuma veya meditasyon gibi rahatlatıcı bir aktivite için zaman ayırın.

Egzamalı ve hassas cilde sahip kişiler, özellikle yatmadan önce aşağıdakilerden kaçınmalıdır:

  • Kokular veya boyalar içeren sabunlar, losyonlar ve kozmetikler
  • Ev temizleyicileri
  • Kalıp
  • Toz akarları
  • Benzin
  • Nikel ve diğer metaller
  • Sigara içmek
  • Ter
  • Yüksek stresli durumlar

Egzama bir kişinin uyumasını engelliyorsa veya durum şiddetliyse, doktor bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar önerebilir. Bunlar bağışıklık sisteminin aşırı tepki vermesini ve alevlenmeleri tetiklemesini önler. Işık tedavisi veya fototerapi de şiddetli egzamaya yardımcı olabilir.

Hksigorta.com’dan yaptıracağınız Ankara özel sağlık sigortası ile egzama tedavinizi özel bir sağlık kuruluşunda kontrol altına aldırabilirsiniz. Egzama sürekli kontrol altında olması gereken bir hastalıktır ve onunla yaşamayı bildiğinizde ve öğrendiğinizde yaşam konforunuzu biraz daha artırabilirsiniz.

24 Aralık 2020
299 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al