DASK Yaptırmanızın Amacını Biliyor musunuz?

DASK Yaptırmanızın Amacını Biliyor musunuz?

DASK yani uzun ismiyle zorunlu deprem sigortası, bu sigortanın amacı yaşadığınız binada meydana gelebilecek olan maddi zararın karşılanmasına yönelik bir teminat şeklidir. Burada amaçlanan şey kişilerin yaşamlarının deprem öncesindeki temel standartlara da yeniden kavuşmasıdır.  Devlet sigorta şirketleriyle anlaşarak insanların hayat standartlarının daha hızlı bir şekilde düzelmesini amaçlamıştır. Bu bağlamda da oluşturulan sistemde şu maddelere önem verilmiştir.

  • DASK kapsamında yer alması gereken binaların tamamının insanların ödeyebileceği şekilde primlerle depreme karşı kendilerini daha güçlü bir güvence altına alması düşünülmüştür.
  • Ülke sınırları içerisinde risk paylaşımının da tam olarak sağlanabilmesi amaçlanmıştır.
  • Deprem insanlara olduğu kadar ülke ekonomisine de maddi anlamda büyük bir yük getirmektedir. Dolayısıyla devlet bu durumu sigorta yoluyla sermaye piyasasına dağıtmıştır.
  • Devlet DASK ile birlikte deprem sonrasında konut inşasında üzerine düşen mali yükü de bu şekilde azaltmayı amaçlamıştır.
  • Deprem sonrasında devlette meydana gelebilecek açıkların aynı zamanda vatandaşa ek vergi olarak yansıtılmaması amaçlanmıştır.
  • Sigorta sistemine olan güvenin artırılması amaçlanmıştır.
  • Olası bir deprem anında kaynağa hızlı erişim sağlanması
  • Toplum üzerinde olası felaket durumlarında sosyal dayanışmanın bilinçlendirilmesi
  • Ülkemiz bir deprem kuşağında yer alır ve fay hattı üzerinde birçok yapı inşa edilmiştir. Dolayısıyla bu gerçekle yaşamak zorunda olduğumuz için de DASK ile birlikte bu durumun unutulmaması sağlanmıştır.

Hksigorta.com’dan alacağınız DASK sigortası teklifi ile evinizi güvence altına alabilir ve yarınlara daha net bakabilirsiniz. Sizlere en uygun konut sigortası ve dask sigortası teklifini aşağıdaki linke tıklamanız durumunda verebiliriz.

Konut sigortası teklifi Ankara

Her binaya zorunlu deprem sigortası teminatı verilebilir mi?

Deprem sigortası için genel bir tanımlama kullanacak olursak belediye sınırları içerisinde yer alan meskenlere yönelik hazırlanmış olan bir sigorta sistemi diyebiliriz. Yaptırılması zorunlu olan bir sigorta türüdür. Ancak bazı binalar deprem sigortası kapsamından çıkarılmıştır. Örneğin; Kamu kurum ve kuruluşlarına ait binalar, köy yerleşim alanlarında yapılan binalar, tamamı ticari veya sınai amaçla kullanılan binalar, (iş hanı, iş merkezi, idari hizmet binaları, eğitim merkezi binaları vs.),inşaatı henüz tamamlanmamış binalar)

Kısacası Türkiye’de bazı konutlara DASK zorunluyken bazıları bu listede yer almamaktadır.

09 Nisan 2020
347 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al