En Çok Hangi Cezalar Kesiliyor?

En Çok Hangi Cezalar Kesiliyor?

Türkiye’de ne yazık ki trafik kuralları çerçevesinde trafiğin akışı sağlanıyor olsa da bazı sürücüler bunlar uymamakta diretiyor ya da bilmeden yaptıkları hatalardan dolayı ceza ödemekten kaçamıyor. Aşağıda size sürücü davranışları ve en çok hangi cezalar kesiliyor? Bu konu hakkında detaylı bilgi vermek istedik. Buna göre en çok kesilen cezalar başlıklar halinde belirtilmiştir. 

Alkollü Araç Kullanımı

Alkollü iken araç kullanmanın ciddi bir yaptırımı var ve caydırılabilir olması açısından cezası da yüksek tutulmuş durumda. Ancak nedense bazı sürücüler bunu bildikleri halde alkollü olarak araç sürmeye devam ediyorlar. Oysaki alkollü araç kullanmak hem sizin hem karşı tarafın hem de yayaların can güvenliği için oldukça risklidir. Bunun için kimsenin hayatını tehlikeye atmamak istiyorsanız alkollü araç kullanmamalısınız. Listenin en başında ise maalesef ki alkollü araç kullanımına yazılan ceza bulunuyor.

Aşırı Hız

Araçlar ne kadar hızlı ve güvenli olsa da hız tutkusu bir türlü bitmiyor. Türkiye’de en çok yazılan trafik cezaları arasında aşırı hız bulunuyor. Ciddi bir cezası olan bu durum aynı zamanda kazanın da habercisi olabilir.

Hatalı Sollama

Trafikte aşırı hızlı olmak kadar hatalı hareket etmekte sıkıntılı sonuçlar ortaya çıkarabiliyor. Hatalı sollama ise kesilen cezalar arasında yukarıda yer alıyor.

Sinyal Vermeden Dönüş

Trafikte binlerce araç var ve hepsi belli bir kural doğrultusunda ilerliyor. Dönüşlerde mutlaka sinyal vermek ya da park halindeyken dörtlü yakmak bu kurallardan iki tanesidir. Cezalara baktığımız zaman ise sinyal vermeden dönüşlerin sayısı oldukça fazla.

Seyir Esnasında Cep Telefonu ile Konuşmak

Araçlar modernleşiyor, cep telefonları modernleşiyor ancak biz halen o kafayı yakalayamadık. Maalesef ki birçok sürücü trafikte araç kullanırken cep telefonuyla konuşuyor ve bu şekilde kesilen cezaların sayısı da çok fazla.

Emniyet Kemeri Takmamak

Son olarak bahsetmek istediğimiz ceza ise emniyet kemeri konusunda olacak. Trafikte sürücüler mesafe ne olursa olsun emniyet kemerini takmamayı tercih ediyorlar. Oysaki kemerin amacı sadece kural olmamalı bunu bir güvenlik emniyeti olarak düşünmeli. Aracınızın koltuğuna oturduğunuz anda mesafe ne olursa olsun mutlaka kemerinizi bağlamanız gerekiyor. Üstelik yeni nesil araçlar bunun sinyalini takana kadar veriyor ve sizi rahatsız ediyor. Bazıları ise bunun çözümünü tokalarda bulmuşlar ve bunu kullanıyorlar.  

25 Ekim 2019
146 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al