ÖTV İndirimi Bitti mi?

ÖTV İndirimi Bitti mi?

Devlet 1.6 motorun altında kalan otomobiller için %15 oranına bir ÖTV indirimi getirmişti ve geçtiğimiz yıl Kasım ayından itibaren başlayan bu indirim sayesinde sıfır otomobil alanların sayısında önemli bir artış yaşanmıştı. Amaç bir düşüş içerisinde olan otomobil sektörüne yeni bir hareket getirmek ve beraberinde yeni nesil otomobillerle birlikte daha temiz bir çevre hedefleniyordu. ÖTV’nin geçerlilik süresi ise geçtiğimiz Temmuz ayına kadar yapılacağı planlanmıştı. Yeni araç alacaklar ise ÖTV’deki bu indirimin devam edeceğini düşünürken sektörden de ÖTV’nin sıfırlanarak herkesin daha kolay ve uygun fiyata otomobil alabilmesi için yeni düzenleme çalışması talep edilmişti.

Devlet ÖTV indiriminin devam edip etmeyeceği hususunda yeni bir açıklama yapmazken otomobil firmalarının resmi internet sitelerine baktığımız zaman güncellenmiş olan ÖTV’li fiyatları görebiliyoruz. Buradan da anlaşılacağı gibi ÖTV indirimleri Temmuz ayından itibaren artık sona ermiş durumda. Bu da sıfır otomobil alacak birilerinin ciddi zarar etmesi anlamına geliyor. Sektör ise ÖTV indiriminin devam etmesini ısrarla talep ediyor aksi takdir de insanların zaten yüksek olan otomobil fiyatlarıyla birlikte üzerine eklenen ÖTV’lerle beraber yeni araç alımlarını yapmayacakları tahmin ediliyor. 

Sıfır otomobillerdeki fiyat artışı ikinci el piyasasını da tekrar harekete geçirdi. Burada ciddi bir fiyat yükselişi olurken ÖTV indiriminin kalkması en çok ikinci el araç satıcılarına yaradı. 

Otomobil Sektörü Ne Durumda?

Otomobil sektörü 2018 yılında yaklaşık olarak % 35 oranında daralma yaşamış ve 2019 yılında öTV indirimi sonrasında bir önceki yıla göre biraz daha artmıştı. Buna göre yeniden ÖTV’deki artış zaten dar boğazda olan otomobil sektöründe de ciddi olumsuzlukları beraberinde getirecek. Otomobil sektöründe son 5 yılın Ocak-Mayıs aylarına baktığımız zaman % 51,4’lük bir Pazar daralması var.

ÖTV’nin Bitmesi Fiyatlara Nasıl Yansıyacak?

ÖTV indirimin kaldırılması sonrasında tüketicilerin merak ettiği hususlardan birisi de fiyatlara nasıl etki edeceği hususunda oldu. İndirimdeki fiyatlara göre 1,6 ve altındaki otomobillerde fiyat 70–120 bin TL arasında değişiyorken şu an fiyatlar 110 bin ile 160 bin lira arasında değişiyor. Elbette ki bu rakamlar en çok satışı yapılan otomobillerle ilgili ancak bu fiyat aralığının daha da yükseldiğini biliyoruz.

15 Eylül 2019
496 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonAra ve Teklif Al