Parmak Kütletmek Zararlı mı?

Parmak Kütletmek Zararlı mı?

Eklemler, özellikle, dizler, ayak bilekleri, sırt ve boyundaki eklemler olmak üzere gıcırdama ve çıtırtı sesleri çıkarabilir. Bazı eklemleri kütletmek, başkalarını rahatsız etse de, zararlı olma olasılığı düşüktür.

Zamanla, çeşitli araştırmacılar insanların %25-54’ünün parmaklarını çıtlattığını ve erkeklerin bunu kadınlara göre alışkanlıkla yapma olasılığının daha yüksek olduğunu incelemiştir.  Bizde öncelikli olarak bu durumun nedenine göz atarak başlayalım istedik.

Çıtlama Seslerini Ne Çıkarır?

Bir teori, gaz kabarcıklarının patlamasını içerir. Bir kişi bir eklemi uzattığında, bu, içindeki basıncı düşürür ve karbondioksit gibi gazları serbest bırakır. Bu gaz bir kabarcık olarak salınır.

Bir kişi kütletmek için parmağını çektiğinde basınçtaki ani artış, gaz kabarcıklarını kısmen veya tamamen patlatarak bir ses çıkarır. Kabarcıkların bu oluşumuna kavitasyon denir.

Tendonların Eklemlere Yapışması

Tendonlar kasları kemiklere bağlı tutarken, bağlar kemikleri diğer kemiklere bağlar. Ligamentler, eklem hareket ederken gerginleştiklerinde çıtlama sesleri çıkarabilir. Tendonlar yerinden çıktıklarında bir çıtlama sesi çıkarabilir ve eklem hareket ettikçe tekrar yerine oturabilir. İnsanlar bu sesleri genellikle oturmadan ayağa kalktıklarında veya merdiven inip çıkarken diz ve ayak bileği eklemlerinde duyarlar.

Ortak İstikrarsızlık

Uzmanlar dirsek gibi bir eklemdeki çıtlama sesinin dengesizlik veya gevşeklikten kaynaklanabileceğine dikkat çekiyor.

Herhangi bir ağrı ile birlikte bir eklem çatlaması sesi duyulursa, bu, eklemde hasar olduğunu ve muhtemelen onu yastıklayan kıkırdakta bir yırtık olduğunu gösterebilir. Parmak eklemleri, insanların en sık çıtlattığı eklemler olabilir.

İnsanlar Neden Parmaklarını Çıtlatır?

Eklem manipülasyonu, hareket duygusuyla ilgili olan Golgi tendon organları adı verilen bir dizi sinir ucunu uyarır. Bunlar tendonların kaslarla birleştiği yere oturur ve değişikliklere yanıt verir. Kişi eklemlerini çatlattığında ve bu sinir uçları uyarıldığında, eklemlerde bir baskı hissi yaşar. Bu aynı zamanda eklem çevresindeki kasların daha rahat hissetmesine ve eklemin daha hareketli hissetmesine neden olur.

Hksigorta.com üzerinden yaptıracağınız Ankara tamamlayıcı sağlık sigortası ile yaşlılık döneminde yaşayacağınız eklem ağrılarınızı da tedavi süreciniz kapsamına alabilirsiniz. Eklemlerdeki kütletme her ne kadar bilimsel olarak zararlı olarak tanımlanmamış olsa da ileride yaşanabilecek kireçlenme sorunlarının ortadan kaldırılması içinde çok önemlidir.

13 Haziran 2021
19 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al