Özel Sağlık Sigortası ve Depresyon Tedavisi

Özel Sağlık Sigortası ve Depresyon Tedavisi

Depresyon, nasıl hissettiğinizi, düşünme şeklinizi ve nasıl davrandığınızı olumsuz yönde etkileyen yaygın ve ciddi bir tıbbi hastalıktır. Depresyon, üzüntü duygularına veya bir zamanlar zevk aldığınız aktivitelere ilgi kaybına neden olur. Çeşitli duygusal ve fiziksel sorunlara yol açabilir ve işte ve evde çalışma yeteneğinizi azaltabilir.

Depresyon semptomları hafiften şiddetliye değişebilir.

  • Üzgün ​​hissetmek veya depresif bir ruh hali yaşamak
  • Bir zamanlar zevk aldığınız aktivitelere ilgi veya zevk kaybı
  • İştahta değişiklikler – kilo kaybı veya diyetle ilgisiz kazanç
  • Çok fazla uyumakta veya uyumakta zorluk
  • Enerji kaybı veya artan yorgunluk
  • Amaçsız fiziksel aktivitede artış
  • Kendini değersiz veya suçlu hissetmek
  • Düşünme, konsantre olma veya karar verme zorluğu
  • Ölüm veya intihar düşünceleri

Belirtiler en az iki hafta sürmesidir.  Depresyon teşhisi için yaşamınızda bir değişikliğin yaşanmış olması gerekir.

Depresyon yetişkin insanların % 6.7’sini etkiler. Yani 6 kişiden biri hayatının bir döneminde depresyon yaşar. Depresyon herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir, ancak ortalama olarak ergenlik çağının sonlarından 20’li yaşların ortalarına kadar kendini gösterir. Kadınların depresyon yaşama olasılığı erkeklerden daha fazladır. Bazı araştırmalar, kadınların üçte birinin yaşamları boyunca büyük bir depresif dönem yaşayacağını göstermiştir. Birinci derece akrabalarda depresyon olduğunda   kalıtım söz konusu olabilir.

Depresyon Üzüntü, Keder ve Yastan Farklıdır

Sevilen birinin ölümü, işin kaybedilmesi veya bir ilişkinin sona ermesi katlanması zor deneyimlerdir. Bu tür durumlara yanıt olarak üzüntü veya keder duygularının gelişmesi normaldir. Kayıp yaşayanlar kendilerini genellikle üzgün olarak tanımlayabilir.

Ancak üzgün olmak depresyonla aynı şey değildir. Yas tutma süreci doğal ve her bireye özgüdür ve depresyonun aynı özelliklerinden bazılarını paylaşır. Hem keder hem de depresyon, yoğun üzüntü ve olağan faaliyetlerden uzaklaşmayı içerebilir.  

Üzüntüde, acı verici duygular dalgalar halinde gelir ve genellikle merhumun olumlu anılarıyla karışır. Majör depresyonda, ruh hali veya ilgi iki haftada azalır.

Üzüntü de genellikle benlik saygısı korunur. Büyük depresyonda değersizlik duyguları ve kendinden nefret etme yaygındır.

Ankara özel sağlık sigortası yaptırdığınızda psikolojik sorunlarınız ve rahatsızlıklar hali için özel hastanede tedavinizi gerçekleştirebilirsiniz.

27 Ekim 2020
204 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al