Özel Sağlık Sigortası İle Gastrit Tedavisi

Özel Sağlık Sigortası İle Gastrit Tedavisi

Gastrit, mide zarının iltihaplanmasıdır. Gastrit, enfeksiyon, ağır hastalıktan kaynaklanan stres, yaralanma, bazı ilaçlar ve bağışıklık sistemi bozuklukları gibi birçok faktörden kaynaklanabilir.

Gastrit semptomları ortaya çıktığında, bunlar karın ağrısı veya rahatsızlık ve bazen mide bulantısı veya kusma şeklindedir. Doktorlar genellikle teşhisi kişinin semptomlarına dayandırır, ancak bazen mideyi endoskopi ile incelemeleri gerekir.

Mide astarı tahrişe dirençlidir ve genellikle çok güçlü aside dayanabilir. Yine de gastritte mide çeperi tahriş olur ve iltihaplanır.

Gastrit, ne kadar şiddetli olduğuna göre iki kategoriye ayrılır:

  • Aşındırıcı
  • Eritici olmayan

Erozyon gastriti daha şiddetlidir. Bu form hem iltihaplanmayı hem de mide zarının aşınmasını içerir. Aşındırıcı gastrit aniden gelişir, ancak genellikle sağlıklı olan kişilerde yavaş gelişebilir. Eritici olmayan gastrit, mide astarının tükenmesinden mide dokusunun başka bir bağırsak dokusuna dönüşmesine kadar değişen mide zarındaki değişikliklerle karakterizedir. Çoğu zaman, midede çeşitli beyaz kan hücreleri birikir ve farklı derecelerde iltihaplanmaya neden olur. Beyaz kan hücreleri midenin tamamında veya sadece belirli kısımlarında iltihaplanmaya neden olabilir.

Gastrit Nedenleri Nelerdir?

Spesifik gastrit tiplerine enfeksiyon, ağır hastalıktan kaynaklanan stres, yaralanma, belirli ilaçlar ve bağışıklık sistemi bozuklukları gibi birçok faktör neden olur.

Aşındırıcı gastrit genellikle alkol, şiddetli hastalıklardan kaynaklanan stres ve ilaçlar, özellikle aspirin ve diğer steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar gibi tahriş edici maddelerden kaynaklanır . Daha az yaygın nedenler arasında radyasyon, bakteriyel ve viral enfeksiyonlar, aşındırıcı maddelerin yutulması ve doğrudan yaralanmalar bulunur. Bazı insanlarda, her gün alınan bir bebek aspirini bile mide zarına zarar verebilir.

Viral gastrit veya fungal gastrit , AIDS veya kanser olanlar veya immünsüpresan ilaçlar alanlar gibi uzun süreli bir hastalığı veya bozulmuş bir bağışıklık sistemi olan kişilerde gelişebilir . Bir tür aşındırıcı gastrit olan akut stres gastrit, ani bir hastalık veya yaralanmadan kaynaklanır. Yaralanma midede bile olmayabilir. Örneğin, yaygın cilt yanıkları, kafa yaralanmaları ve büyük kanamayı içeren yaralanmalar tipik nedenlerdir. Tam olarak neden ciddi bir hastalığın gastrite neden olabileceği bilinmemektedir, ancak mideye kan akışının azalması, midede asit miktarının artması ve mide zarının kendini koruma ve yenileme yeteneğinin bozulmasıyla ilgili olabilir.

Hksigorta.com’dan Ankara özel sağlık sigortası yaptırarak özel hastanede gastrit tedavinizi yaptırabilirsiniz.

17 Aralık 2020
476 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al