Fren Balatası Nasıl Kontrol Edilir?

Fren Balatası Nasıl Kontrol Edilir?

Bir aracın güvenliğini oluşturan en önemli aksamların başında fren balataları geliyor. Bunun için aracınızla trafikte giderken kendinizi güvende hissetmek istiyorsanız o zaman frenlerinizin de mutlaka sağlam olduğundan emin olmanız gerekir. Biten bir fren balatası her zaman tehlikeye açık olduğu gibi aracınız ve sizin canınızı da riske atacak demektir. İşin özüne baktığımızda ise araçtaki tüm aksamların bir kullanım süresi vardır ve bu süreye bağlı olarak parça eskiyecek, yıpranacak veya süresi dolacaktır. Fren balataları da bu noktada eskiyip değiştirilmesi gereken parçaların başında gelir. Her aracın aksamı birbirinden farklıdır dolayısıyla bu aksamların hasarlanma süresi de değişik olur. Bazı parçalar vardır ki çok kısa bir zaman içerisinde miyadı dolarken bazılarının ömrü ise aracın ömrüyle eşdeğerdir. Konumuz balata olduğundan dolayı fren balatalarının ömrünün elli bin kilometre olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu balatanın standart değiştirilme zamanıdır. Aracı süren kişinin sürüş şekline göre balatanın ömründe değişiklik olacaktır. Yani siz aracınızı kullanırken sık fren yapıyorsanız o zaman ömrünü daha da kısaltırsınız. Bunun için fren balatalarında kilometre sınırı vermek çok doğru değildir.

Özellikle araçlarını çok fazla kullanan kişilerin belli periyotlarla mutlaka kontrol etmeleri gerekir. Peki bu kontroller sırasında dikkat edilmesi gereken noktalar nedir?

Fren Balatasının Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Frenlerinizi aracınızın yazlık ve kışlık bakımları sırasında mutlaka kontrol ettirmelisiniz. bu sayede kontrol sizde olacaktır. Ustanız fren balatalarınızın bitip bitmediğini basitçe anlayabilir. Ancak bunun dışında da bir sizin anlayabileceğiniz bir takım uyarıları vardır. Onlar ise şu şekildedir.

Aracınızın frenine bastığınızda ön tekerlekten ciddi bir ses gelir. Bu değişim zamanının geldiğini gösterir bunun için mutlaka kontrol ettirmelisiniz.

Frenleriniz bittiğinde artık ilk zamanlardaki gibi tutmamaya başlayacak ve frene bastığınız zaman ayağınızın altında daha çok boşluk hissedeceksiniz. 

Parmağınızın jantların arasına koyun eğer ki balatanın kalınlığı parmağınızdan daha inceyse bu durumda değiştirilmesi gerekir. Fakat bu işlemi yaparken balatanızın sıcak olmadığından emin olmanız lazım. Bu da yoldan geldikten sonra bakmamanız gerektiğini gösterir.

Aracınızın özellikle fren bakımlarının mutlaka yapılması ve sizi kaza riskinden koruması önemlidir.

12 Mart 2019
658 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al