Fazla Kilo Almadan Gebelik Nasıl Tamamlanır?

Fazla Kilo Almadan Gebelik Nasıl Tamamlanır?

Hamile bayanlar gebelik dönemi içerisine girdiklerinde kiloları fazla ise zayıflamaya çalışmaları oldukça yanlış bir düşüncedir. Bu bebeğin ve de annenin vitamin ve mineral gereksinimlerinin karşılanabilmesi için hamile bayanın kendi kendine yaptığı bilinçsiz ve sağlıksız bir beslenme dönemi içerisine girmesine neden olacaktır.  Gebelik süreci içinde dokuz on dört arasında bir kilo alımı normal olarak karşılanacaktır. Fakat alt sınır olan dokuzun üzerine çok çıkılması tavsiye edilmemektedir.  Kilo almanızı kontrolü bir şekilde yaparsanız o zaman sizin ve bebeğinizin sağlıklı bir süreç geçirmesini sağlamış olursunuz. Özellikle de gebeliğin son dönemlerinde ağırlık artışları biraz daha hızlanacağından bu dönemde daha dikkatli davranmak gerekir.

Burada size üç önemli konuya dikkat çekmek istiyoruz. İlk önce ilk dönem diye belirtelim. Burada yeterli ve de dengeli bir beslenme düzeni ayarlanarak kilo almamak gerekir. İkinci dönemde ise bir kiloya kadar kilo alınması normaldir. Son dönemde ise ayda üç dört kilo alımı olabilir bu genel şartlarda uygun olan bir durumdur.

Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Noktalar

 • Günde en az 2–2,5 litre civarında su içmeniz gerekir.
 • Her gün mutlaka 30 dakika boyunca yürümeniz gerekir.
 • Yemeklerde mutlaka çorba tüketmelisiniz.
 • Yavaş yavaş yemek yemek her zaman faydalı olacaktır.
 • Kızartma yerine haşlama ya da fırında pişirme tercih edilmelidir.
 • Az yağlı yiyecekler tercih edilmeli.
 • Yemeklerin suyunu ve de salataların suyunu tüketmemek gerekir.
 • Ekmek tüketimini azaltmalısınız.
 • Öğünlerinizi mutlaka saatine göre yemelisiniz
 • Ara öğünlerde meyve ve süt ürünlerini tüketmelisiniz.
 • Şekerden uzak durmanız gerekir.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz maddeler ışığında hareket ederseniz fazla kilo alımının da önüne geçmiş ve gebelik sürecinizi de daha sağlıklı bir şekilde tamamlarsınız. Aksi takdirde gereksiz yere fazla kilolarımdan kurtulacağım ya da kilo almak istemiyorum gibi yanlış bir düşünce ve de uygulama içerisine girebilirsiniz. Bu da bebeğiniz ve sizin beslenmeniz açısından faydalı olmayacaktır.

Gebelikte Doğum Sigortası

Gebe kalmadan önce yaptıracağınız doğum sigortası ile birlikte gebelik süreciniz ve bebeğiniz doğduktan sonra sağlığı güvence altına alınmış olur. Birçok sigortası firması doğum paketi hazırlayarak annenin bu süreçte konforlu olmasını sağlar.

Hksigorta.com’dan özel sağlık sigortası teklifi Ankara alabilirsiniz.

30 Temmuz 2020
420 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Ara ve Teklif Al