Hamileyken Kahve İçebilir miyim?

Hamileyken Kahve İçebilir miyim?

Her gün içtiğiniz miktarı azaltmanız gerekebilir, ancak tamamen bırakmanız gerekmez. Biraz kafein bebeğinize zarar vermez, fakat çok fazla kahve içmek tehlikeli olabilir, bu nedenle hamileyken ne kadar kafein tükettiğinize dikkat etmeniz önemlidir.

Hamilelikte Kahve İçmek

Çok fazla kahve içmek hem anne adayı hem de gelişmekte olan çocuk için sorunlara neden olabilir. Aşırı kafein tüketimi, düşük yapma riskinizi 2 veya bebeğinizin düşük doğum ağırlıklı doğması riskinizi artırır. Ayrıca stres ve uykusuzluk gibi hoş olmayan yan etkilere de neden olabilir.

Çay, soda ve çikolata gibi diğer içeceklerden alınan kafeini de saymanız gerekir. Günlük sınır bir fincan kahve olarak önerilir.

Bebek İçin Güvenli mi?

Gelişmekte olan bir bebek için günde bir ila bir buçuk fincan kahve güvenlidir. Ancak günde 200 miligramdan fazla kafein tüketmek sorunlara neden olabilir.

Hamilelikte Kahvenin Faydaları

Hamilelik sırasında kahve içmenin belirli bir sağlık yararı yoktur, ancak kafein takviyesi, hamilelik yorgunluğunu atmanıza yardımcı olabilir. Gelişmekte olan çocuğunuzu tehlikeye atmamak için ne kadar kafein tükettiğinizi takip etmek hayati önem taşırken, kendinizi de mahrum bırakmak zorunda değilsiniz.

Sabahları bir fincan kahve içmeye alıştıysanız, tamamen kesmek sisteminizi şok edebilir ve şiddetli bir baş ağrısıyla sersemlik hissetmenize neden olabilir. Az miktarda kahve içmeye devam etmek kendinizi enerjik ve iyimser hissetmenize yardımcı olabilir.

İlginizi Çekebilir: Özel Sağlık Sigortası

Güvenlik önlemleri

Kafein plasentayı geçer, böylece bebeğinizin kan dolaşımına girer.  Fetal sindirim sistemi kafeini verimli bir şekilde metabolize edemez.  Günlük 200 miligramdan fazla kafein tüketmek, hamilelik boyunca hem bebeğinizi hem de kendi sağlığınızı etkileyebilecek riskler sunar.

Hipertansiyon

Kafein tüketimi, artan kan basıncı ile ilişkilidir. Yüksek tansiyon, gebelik sırasında sıkıntılı bir durumdur.

Uykusuzluk Hastalığı

Muhtemelen kahvenizi size sağladığı uyanıklık için içiyorsunuz, ancak bu yararlı yan etki, uykuya dalmakta ve gece uykuda kalmakta zorlanmaya dönüşebilir.  Hamilelik zaten sizi ekstra yorar ve çoğu zaman değişen vücut şekliniz rahat bir pozisyonda uyumanıza engel olabilir. İstediğiniz son şey, iyi bir gece uykusu çekme yeteneğinizi engelleyen başka bir faktördür.

Düşük Doğum Ağırlığı

Günde 200 miligramdan fazla kafein tüketen anne adaylarının düşük doğum olasılığı daha yüksektir.

11 Eylül 2021
163 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Ara ve Teklif Al