Trafik Sigortası Gecikme Cezası Ne Kadar?

Trafik Sigortası Gecikme Cezası Ne Kadar?

Trafik sigortası zorunlu yapılacak olan bir sigorta türüdür. Dolayısıyla her aracın yaptırması mecburidir. Ancak siz çeşitli bahaneler göstererek aracınızın sigortasını ihmal etmişseniz bu durumda cezai yaptırımlarla karşılaşmak zorunda kalırsınız. Bu da maddi olarak hiç iyi olmayacak sorunları beraberinde getirecektir. Trafik sigortası olmayan bir aracın trafiğe çıkması yasaktır. Bu şekilde çıktığı zaman yakalanırsa araç ilk olarak trafikten men edilir.

Trafik sigortası gecikme cezası

Az öncede belirttiğimiz gibi trafik sigortanız yoksa aracınız trafikten men edilecek ve bununla birlikte farklı yaptırımlarda ortaya çıkacaktır. Bunların başında ise cezai işlemler geliyor. Sigortanızın yapılması her gün ceza işler ve belli oranlarda artış sağlanır. Yani ne kadar çok sigortasız araç kullanırsanız o kadar fazla ceza yersiniz.  Eğer ki unuttunuz ve bir gün sonrasında trafik sigortanız aklınıza geldi bu durumda %5 oranında ceza alırsınız. Bunun için unutmamanız gerekir. HK Güvence olara biz trafik sigortasını yaptığımız her müşterimize sigortası tamamlanmadan önce uyarıda bulunarak yenilenmesi konusunda bilgi veririz. Eğer istenirse trafik sigortası yenileme işlemi yapılır. Trafik sigortasının bitiş zamanı hafta sonuna geliyorsa o zaman ilk iş günü mutlaka yapılması gerekir.

Trafik Sigortası Gecikme Cezaları ile Karşılaşma Durumları

Trafik sigortasının ödenmemesi durumunda iki farklı konu ortaya çıkar. Bunlar ise şu şekilde olacaktır. İlk olarak gecikme cezasını ödersiniz ve trafik sigortanızı yaptırırsınız. İkinci durum ise biraz daha can sıkıcı olacaktır. Polis çevirmesine girerek yakalanmanız durumunda aracınız trafikten men edilir ve otoparka çekilir. Bunu yanı sıra birde ceza yersiniz. Aracınızı otoparktan trafik sigortasını yaptırmadan alamazsınız. Bunun için mutlaka sigortanızı yaptırmanız gerekiyor. Sonrasında ise cezanızı ödersiniz ve otopark ücretini ödemek zorunda kalırsınız. Bu da demek oluyor ki ikinci durum karşınıza çıktığı zaman cebinizden ciddi bir rakam çıkacaktır.

Trafik sigortasını vaktinde yaptırmış olmak size her zaman kazanç sağlayacaktır. Günümüzde özellikle büyükşehirlerde trafiğin durumu göz önünde bulundurulduğunda trafik sigortasını yaptırmak sizi olası trafik kazalarına karşı koruma altına alacaktır. Trafik sigortasında gecikme zammı ilk 30 gün için % 5 oranında olacaktır. Sonrasında ise cezalar artarak %50’ye kadar çıkabilecektir.

07 Mart 2019
743 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al