Kadınlar İçin Kolesterol Neden Önemlidir?

Kadınlar İçin Kolesterol Neden Önemlidir?

Birçok kadın yüksek kolesterol riski altındadır ve bunun farkında değildir. “20 yaşın üzerindeki kadınların yaklaşık % 45’inin toplam kolesterolü 200 mg / dl ve üzerindedir ve bu yüksek kabul edilir.

Kolesterol ile birlikte ölçülen bir tür kan yağı olan trigliseridler, erkeklere kıyasla kadınlarda daha da risklidir. Bu bir sorundur, çünkü kadınların kolesterol seviyeleri menopozdan sonra oldukça dalgalanabilir ve yaşla birlikte artma eğilimi göstererek bizi daha büyük kalp hastalığı ve felç riski altına sokar. Kolesterol sayılarınızı ve onları nasıl kontrol edeceğinizi bilmek, sağlıklı kalmak için büyük bir adımdır.

Yüksek ve Düşük Kolesterol

Kolesterol, vücuttaki her hücrede bulunan mumsu bir maddedir. Ya vücut tarafından yapılır ya da yiyeceklerden emilir. Östrojen, progesteron ve D vitamini gibi önemli steroid hormonları yapmak için vücudunuzun kolesterole ihtiyacı vardır. Ayrıca karaciğerde safra asitleri yapmak için de kullanılır.

Kan dolaşımındaki kötü kolesterol, vücudun arterlerine birikebilir. Bu birikintilere plak adı verilir ve ateroskleroz veya arterlerin sertleşmesi ile sonuçlanır. Bu, kalp krizi, felç ve diğer vasküler sorunlara neden olabilen bir durumdur.

Toplam kolesterol seviyeniz, kan dolaşımınızda dolaşan toplam kolesterol miktarının bir ölçüsüdür ve birkaç bileşen içerir.

Hksigorta.com’dan sigorta teklifinizi alabilirsiniz. Tüm sigorta çeşitleri ile hizmetinizdeyiz.

LDL kolesterol

LDL, “düşük yoğunluklu lipoprotein” anlamına gelir. Bu, arterlerde plak birikmesine doğrudan katkıda bulunan “kötü” kolesterol olarak bilinir.    

HDL kolesterol

HDL, “yüksek yoğunluklu lipoprotein” anlamına gelir. Uzmanlar, optimal seviyelerde vücudun LDL kolesterolden kurtulmasına yardımcı olabileceğini düşünüyor.

LDL kolesterol tıpkı borulardaki sabun kalıntıları gibi arterlerinizin iç yüzeyine yapışmayı sever. Oraya yapıştıkça iltihaplı bir tepki oluşturur ve vücudunuz bunu plak haline dönüştürmeye başlar. Kan damarlarınızdaki plak, onları daha sert ve daha dar hale getirerek, beyin ve kalp kası gibi hayati organlara kan akışını kısıtlayarak yüksek tansiyona yol açar.

Ankara tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırdığınızda sağlığınızı korumak için gerekli olan her özel hastane sağlık koşullarından faydalanabilirsiniz. Hksigorta.com olarak bizimle iletişime geçmeniz halinde sağlığınız için en uygun olan sağlık sigortası teklifini hazırlayabilir ve size sunabiliriz.

28 Kasım 2020
229 kez görüntülendi
Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al