Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Triptronik Vites Ne Demek?

Triptronik Vites Ne Demek?

Otomobiller düz vites, yarım otomatik ve full otomatik olarak dizayn edilirler. Dolayısıyla insanlar ne tür bir araç istiyorlarsa tercihlerini o yönde kullanırlar. Otomatik viteslerin kullanım kolaylığının yanı sıra bir takım riskleri de vardır. Biz de bu makalemizde otomatik vites sistemlerinde triptronik uygulaması hakkında bilgiler verelim istedik.

Belirttiğimiz gibi otomatik vitesli araçlarda kendi içinde ikiye ayrılır bunlar tam otomatik ve yarı otomatik araçlardır. Triptronik vitesli araçlarda şanzıman sistemi birden fazladır. Bunun için bu araçlar istendiğinde düz vites istendiğinde otomatik vites olarak kullanılabilmektedir. Sistem ilk olarak 1989 yılında yarış aracı üzerinde hayata geçirilmiş ve istenilen sonuç alındıktan sonra diğer araçlara da uygulanmaya başlanmıştır.

Triptronik vites sevildikçe giderek yaygınlaşmış ve bugün neredeyse pek çok modelde triptronik sistem mevcuttur. Triptronik vitesli bir aracı kullanan sürücü keyfine göre seçimini kendisi yapabilmektedir. Geçiş işlemi ise tek bir tuş ya da dokunuşla mümkündür.

Triptronik vitesli araçlarda vites kutusu üzerinde artı ve eksi işaretler bulunur artıya dokundukça vites büyür ekside ise küçülür. Siz ne şekilde vites değiştirmek istiyorsanız buna göre tercihinizi de yapabilirsiniz. Aracı manuel olarak kullanmak istediğiniz zaman şanzuman kendisi devreye girer. Aracın gazına bastığınız zaman vites sizin isteğinize göre düşülürken frene bastığınızda ise otomatik olarak araç vites düşürmeye geçecektir. Ancak vites düşürmeyi kendiniz istediğiniz şekilde de yapabilirsiniz.

Triptonik vitesler bakıldığından full otomatikten daha iyi gibi görünüyor ancak sistemin kendi içinde de çelişkili olması bu aracı herkesin kullanamamasına neden olur. Çünkü insanlar tiptonikte olsa aracın otomatik olduğunu düşünerek tam otomatik gibi hareket ederler ve bu da onların özellikle yokuş çıkışlarında sıkıntı çekmesine neden olur. Çünkü yokuşa dengesiz bir şekilde giriş yaptığınızda araç kendi kendine vites düşürecek ve toparlayabilmesi de öyle kolay olmayacak. Hatta bazı araçlar toparlayamayın yokuşta kalacak ve vitesi en düşüğe geçirerek yoluna devam etmek isteyecektir.

Eğer tam ya da triptonik vitesli bir araç arasında seçim yapmanız gerekirse mutlaka tam otomatikten yana şansınızı denemenizi tavsiye ederiz. Çünkü tam otomatik aracın kullanımı daha konforludur.

05 Ağustos 2019
230 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al