Kifoz Özel Sağlık Sigortası İle Tedavisi

Kifoz Özel Sağlık Sigortası İle Tedavisi

Kifoz, kamburluğa neden olan anormal bir omurga bozukluğudur. Sırtın üst kısmı normalde biraz öne doğru kıvrılır. Bazı çocukların daha fazla eğriliği vardır.

Esnek Kifoz

Esnek kifoz, normaldir. Kasları ve omurgaları sıkarak omurgayı düzeltebilirsiniz. Nedeni bilinmemektedir. Kas güçlendirici egzersizler yardımcı olabilir, ancak başka hiçbir özel tedaviye gerek yoktur.

Sabit Kifoz

Bebekler nadiren sabit kifozla doğarlar, ancak daha çok yaşamın ilerleyen dönemlerinde ergenlik döneminde gelişir. Kırıklar, enfeksiyonlar ve kanser gibi birçok neden vardır, ancak en yaygın neden Scheuermann hastalığıdır .

Kifoz genellikle hiçbir belirti vermez. Bazen hafif, kalıcı sırt ağrısı gelişir. Kifoz sadece vücudun görünümünü değiştirdiği için fark edilebilir. Omuzlar yuvarlak görünebilir. Üst omurga normalden daha kavisli görünebilir veya bir tümsek görülebilir. Bazı insanlar, uzuvların gövdeden çok daha uzun olduğu Marfan sendromlulara benzer bir görünüme sahiptir.

Semptomlara neden olmayan hafif kifoz bazen sadece rutin fizik muayene sırasında tespit edilir. Bir doktor, omurganın röntgenini çekerek kifoz tanısını doğrulayabilir.

İlginizi Çekebilir: Özel Sağlık Sigortası Ankara

Scheuermann Hastalığı

Scheuermann hastalığı, sabit kifozun en yaygın şeklidir. Genellikle ergenlik döneminde başlar, erkekleri kızlardan biraz daha fazla etkiler. Scheuermann hastalığının nedeni bilinmemektedir, ancak bazen ailelerde ortaya çıkar. Omurganın yana doğru eğriliği olan skolyoz, sıklıkla kifozlu çocuklarda gelişir.

Scheuermann hastalığı, çocuk hızla büyüdüğünde ortaya çıkan kemiklerin büyüme plakasının bir grup bozukluğu olan bir osteokondrozdur . Doktorlar osteokondroza neyin sebep olduğundan emin değiller, ancak hastalıklar ailelerde görülüyor.  

Şiddetli kifozun rahatsızlığa neden olma olasılığı daha yüksektir ve bazen göğüs hareketini kısıtlayarak akciğer hastalığına neden olabilir.

Scheuermann hastalığı, okulda omurga sorunları için rutin bir tarama sırasında keşfedilebilir. Doktorlar, omurganın röntgenini çekerek Scheuermann hastalığının teşhisini doğrular. Bazen MRI veya bilgisayarlı tomografi  yapılır.

Hafif kifoz, ağırlık taşıyan stresi azaltarak ve yorucu aktivitelerden kaçınarak tedavi edilebilir. Omurga, tedavi ile hafifçe düzelebilir, ancak semptomlar azalmayabilir. Hafif kifozun tedavi edilmesinin eğriliğin kötüleşmesine engel olup olmadığı belirsizdir.

Kifoz daha şiddetli olduğunda, tedavi genellikle omurga desteği takmak veya sert bir yatakta uyumaktan oluşur. Tedavi semptomları azaltabilir ve eğriliğin kötüleşmesini önleyebilir.

19 Aralık 2020
239 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al