Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Otoparka Çekilen Araçlar Nasıl Çıkarılır?

Otoparka Çekilen Araçlar Nasıl Çıkarılır?

Aracınızı mecburen ya da bilerek park yasağı olan bir yere bırakmak zorunda kaldınız. Dolayısıyla bu durumda aracınız trafik ekipleri tarafından otoparka çekilir. Bu işlem sırasında eğer siz aracınızın yanında yoksanız o zaman kendi başınıza nerede olduğunu sorgulayarak bulabilirsiniz. Bunun nasıl yapılacağını daha önceki makalemizde anlatmıştık. Ancak siz aracınızın hangi otoparka çekildiğini biliyor ve onu çıkarmak istiyorsanız o zaman izlemeniz gereken yol şu şekilde olacaktır.

Aracınız park ettiğiniz bölgedeki en yakın otoparka çekilir ve orada bekletilir. Aracın çekilmesi sırasında cezai işlem de yapılmış olduğundan dolayı makbuz kesilmiştir. Aracınız otoparkta bulunduğu her gün için otopark ücreti ödemek durumunda kalırsınız. Bu ücretin ödenmesi halinde ise aracınızı otoparktan çekebilirsiniz.

Otoparka Çekilen Aracı Kim Alabilir?

Aracın otoparka çekilmesiyle ilgili olarak yapmanız gereken ilk şey aracı çıkarmak için kendiniz gitmenizdir. Çünkü aracın sahibinden başkasının otoparktan aracı çıkarabilmesi söz konusu değildir. Araç çekildiği sırada eğer ki aracı başkası kullanıyorsa o zaman sürücünün kim olduğuna bakmadan yine aracı sahibi çıkarması gerekiyor.  Bu işlem sırasında çekici ücreti ve otopark ücretinin ödenmesi yeterli olacaktır. Şirket araçları için ise aracı almak istediğinizde imza sirküsü elinizde olması gerekiyor. Aracı almaya gelen aracın sahibi nüfus cüzdanını da yanında getirmesi gerekiyor.  Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü Ceza İşlemleri Büro Amirliği’ne gidip çıkış belgesini almaları gerekir. Çıkış belgesini aldıktan sonra otoparka gidip araçlarını alabilirler. Aracın çekilmesi esnasında araca herhangi bir şekilde zarar verilirse bu durumda zarar kasko poliçesi tarafından güvence altına alınır.

Hksigorta.com’dan kasko sigortası teklifi alabilirsiniz.

Otoparka Çekilen Araç Alınmazsa Ne Olur?

Araç otoparka çekilmiş ve 6 ay içerisinde otoparktan alınmamışsa bu durumda 5335 ve 2918 sayılı Kara yolları Trafik Kanunu’na göre işlem yapılır. Bu sure içerisinde aracın sahibi aramaz ya da ilgilenmezse o zaman araç devlet hazinesi tarafından satışa çıkarılır ve bedel emanet hesabına teslim edilir. Aracın plakasından sahibi tespit edilebilirse bu durumda aracın satışı yapılmadan önce tebligat gönderilir. Aracın satışı yapıldıktan sonra 5 yıl içerisinde müracaat edilirse emanet sahibine verilen ödeme aracın sahibine verilir.

11 Şubat 2020
340 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al