Otomobillerde Egzoz Muayenesi

Otomobillerde Egzoz Muayenesi

Her aracın kara yolunda güvenli şekilde hareket edebilmesi için uyması gereken bir takım kurallar söz konusudur. Bu kurallar yazılı ve görsel olarak ayrılmış ve belirlenmiştir. Her araç sürücüsü bu kuralların tamamını bilmek zorundadır çünkü olası bir sorun sırasında bu kuralların hepsinden de sorumludur.  Saydığımız bu kurallar arasında bulunan egzoz muayenesi zorunlu olan bir uygulama ve mutlaka aracın belli periyotlarda egzoz muayenesini yaptırmaları gerekiyor. Bu muayene işlemi basit olmakla birlikte yetkilendirilmiş yerlerde yapılabildiği için standart bir muayene kadar sorun teşkil etmeyecektir. Bu muayenedeki amaç aracın egzozundan çıkan kirli havanın ne kadar zarar verdiğidir. Çünkü belli derecelerin üzerinde olan kirli havaya müsaade edilmez.

Egzoz muayenesinin zorunlu olduğunu söyledik ve bunun için bu muayeneden geçemeyen ancak halen trafikte olan araç yakalandığı zaman trafikten çekilir ve men edilir. Bununla kalınmayarak ise cezai işlem uygulanır. Kısacası bu muayeneden bir aracın mutlaka geçmiş olması gerekiyor. Uygulama belki sizin aracınız geçmediğinde sinir bozucu gibi görünse de aslında hava kirliliğinin ortadan kaldırılması için oldukça önemlidir. Egzoz muayenesinde ise belli yönetmelik doğrultusunda hareket edilir ve bunun içinde hiçbir muayene istasyonu kendi kafasına göre hareket edemez.

Emisyon Ne Demek?

Otomobiller egzozlarından belli gazlar çıkarırlar ve bu gazların neredeyse tamamı belli bir oranı geçtikten sonra zarar verecektir. Bu nedenle de bu gazların oranları ne kadar düşürülebilirse hava kirliliği de o kadar düşük olacaktır. İşte devletler bunun için egzoz emisyonu ile bunu kontrol altında tutmayı hedefler. İşte bu kontrol altında tutma işlemi emisyon olarak açıklanır ve otomobiller düzenli olarak egzoz emisyonu yaptırmak zorundalardır.

Ezgoz Ölçüm Periyotları?

  • Eğer ki araç özel ve resmi bir araç ise ve sıfır alınmış ise bu durumda ilk 3 yıl içinde muayene yaptırması gerekmez. Ancak sonrasında her 2 yılda bir mutlaka egzoz muayenesini yaptırmak zorundadır.
  • Ticari anlamda kullanılır ve sayılan motorlu taşıtların ise her yıl egzoz muayenesi yaptırılması gereklidir.
  • Tarım ve Orman Traktörleri, Motosiklet, Mopedler ve 1979 model yılı ve öncesi dizel motorlu taşıtlar, Hibrit ve Elektrikli araçlar ile Hidrojen Yakıtlı araçlar Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm işleminden muaftırlar.
07 Mayıs 2019
403 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al