Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

DSG Şanzıman Nedir, Tamir Fiyatları

DSG Şanzıman Nedir, Tamir Fiyatları

Otomobillerde şanzıman hareketi ve gücü artırmak ya da azaltmak amacıyla kullanılan bir sistemdir. Kısacası aracın hızının değiştirilmesi açısından kullanılmaktadır.  Otomatik şanzıman içerisinde çok parça kullanılmış olduğundan dolayı zamanla kullanıma bağlı olarak parçalar arasında aşınmalar meydana gelebilir. Bu durumda ise aracınızda bir takım sorunlar kendisini gösterecektir. Bu sorunlar ciddi düşündürücü olduğu gibi aynı zamanda önemli paralar harcamanıza neden olacaktır. Bu nedenle de şanzımanın iyi durumda olması sürücüler için çok önemlidir.

Şanzımanınızın Tamir Edilmesi

Şanzımanın gerekli durumlarda değiştirilmesi ya da tamir edilmesi gerektiği durumlar olabilir. Bunun içinde bir dişli kutusunun arızalanmasına neden olabileceği gibi çözümün geliştirilmesi de ciddi paralara çıkabilir. Şanzımanda bir sorunun olduğundan bahsedebilmek için sizinde fark edeceğiniz bir takım hususlar vardır. Bunlardan birincisi aracınızın vitesi tek bir noktada takılır ve kayma işlemi pratik bir şekilde gerçekleştirilmez. Dolayısıyla bunun nedeni dişlilerin yıpranmış olabileceği demek olacaktır. Zamanla ise bu durum kendisini çok daha fazla hissettirmeye başlayacak ve düzeltilmemesi durumunda da bu durum diğer dişlere zarar verecektir. Eğer ki şanzımanın yağında bir azalma olmuşsa bu durumda aracınızdan daha gürültülü sesler gelmeye başlar. Dolayısıyla şanzıman yağının zaman içerisinde mutlaka kontrol edilmesi gerekir.

DSG Şanzıman Sorunları ve Çözümleri

Eğer ki aracınıza oturduğunuzda ekranda sarı renkli servis motoru lambası yanıyorsa bu durumda aracınızın motor kontrolünü yaptırmanız gerekiyor. Çünkü bunun nedeni şanzıman ya da farklı problemler olabilir. Işığa mutlaka dikkat etmeniz gerekir çünkü bu sizi daha büyük masraflardan kurtarabilecek olan bir durumdur. Aracınızın vitesini değiştirmekte zorluk yaşayabilirsiniz ya da aracınız vitese hiç geçmez. Şanzıman bir otomobilin hareketini sağlayan en önemli parçaların başında geliyor dedik. Dolayısıyla motordan tekerleklere olan güç aktarımı düzensiz ya da hiç olmayacaktır. 

Tehlikeli Şanzıman Sorunları ve Çözümleri

Şanzımanın basit bir şekilde onarımı söz konusu olabileceği gibi ciddi tehlikeli durumları da olabilir. Örneğin aracınızda bir yanma kokusu hissediyorsanız o zaman sıkıntı büyümüştür demektir. Bazı araçlarda yanık kokusu vardır lakin kokunun kaynağının ne olabileceği de tespit edilemez. Böyle durumda hiç vakit kaybetmeden doğrudan servisin yolunu tutmanızı tavsiye ederiz. Sorunun hızlı bir şekilde çözülmesi şarttır. Kokunun nedeni şanzımanın yağının fazla ısınmasıdır ve bu durumda akışkan sistem de arıza meydana gelebilir.

14 Ağustos 2019
231 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al