Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Trafik Sigortası Blog Soru Cevap

Trafik Sigortası Blog Soru Cevap

Trafik sigortası ile ilgili merak ettiğiniz önemli soruların yanıtlarını aşağıda sizin için bir araya getirelim istedik. Başlıklara göre soruların yanıtları açık bir şekilde düzenlenmiştir.

Trafik Sigortası ne işe yarar?

Trafik sigortasının yapılma amacı üçüncü şahıslara verilen maddi ve manevi hasarların karşılanmasını sağlayabilmektir. Trafik sigortası yapılmaması halinde karşı tarafın zararları sizin cebinizden karşılanacaktır ve bu da demek oluyor ki bir kaza sonrasında ciddi boyutta borca girebilirsiniz. Bu da riskin olduğu bir yerde böyle bir durumla karşılaşmayı sıkıntılı yapacaktır. 

Trafik sigortam varken kasko yaptırmama neden gerek var?

Trafik sigortası karşı sürücünün masraflarını karşılar, kasko ise sizin aracınızdaki zararın telafisini sağlar. Dolayısıyla tam bir güvence isteniyorsa her ikisinin olması faydalı olacaktır. Trafik sigortası zorunluyken kasko sigortası isteğe bırakılmıştır. 

Kasko sigortası teklifi al Ankara

Araç satıldığında trafik sigortası ne olur?

Aracınızı sattıktan sonra sigorta şirketinize başvurmanız halinde paranızın kalan günü kadar geri alabilirsiniz. Bu durum ise hesaplanırken düzenlenmiş olan yöntemden yola çıkılır.

Trafik sigortası iptal edildiğinde üzerindeki hasarsızlık indirimi yanıyor mu?

Hayır. Eğer iptal olan poliçemizin üzerinde bir hasarsızlık indirimi var ise, yeni bir araç alıp trafik sigortası yaptırmamız durumunda bu indirim yeni poliçemize transfer olacaktır.

Trafik sigortasını araçta taşımak zorunda mıyız?

Eskiden sürücüler trafik sigortası poliçelerini araçlarında taşımak zorundaydı. Çünkü çevirme sırasında sorgulama online olarak yapılmıyordu. Ancak şimdi böyle bir zorunluluğunuz yok. Polis sizi çevirdiğinizde tüm bilgilerinize ulaşabiliyor. Buna trafik sigortanızın olup olmadığı da dahildir. Ancak olası sistemdeki arızalar ya da kaza olması halinde sigortanızın bir nüshasını aracınızda bulundurmanız faydalı olacaktır. 

Satın aldığım aracın trafik sigortası da yapılmış, benim yeniden yaptırmama gerek var mı?

Evet. Trafik sigortası, aracın noter kanalıyla satışını takip eden 15.günden itibaren hükümsüz kalacaktır. Bu 15 günlük süre de, yeni alan kişiye trafik sigortasını yaptırabilmesi için bir zaman tanınması için vardır. Bu süre zarfında trafik sigortanızı yaptırmanız gerekmektedir. Bahsi geçen diğer sigorta da, noter satış sözleşmesine istinaden iptal edilecek ve eski sahibi prim iadesi alacaktır.

Aracın plakası trafik sigortası primini etkiler mi?

Şehirlere göre farklı trafik sigortası fiyatları vardır. Çünkü her şehirde kaza riski aynı değildir.

08 Mart 2020
99 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al