Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Otomobiliniz Yaza Hazır mı?

Otomobiliniz Yaza Hazır mı?

Kış ayından çıktığımız ve ilkbaharı yaşadığımız şu günlerde sürücüleri yakından ilgilendiren konulardan birisi de otomobillerine yapacakları yazlık bakımlarıdır. Çünkü otomobilin bakımı demek kolay kolay yıpranmaması ve güvenli bir sürüş demek anlamına gelecektir. Aracınız kıştan çıktı, yağmur, çamur, kar fırtına gibi pek çok doğa olayını yaşadı hatta buzlanma tehlikesi bile atlattı dolayısıyla bu süreçlerin tamamının arka arkaya yaşandığını düşündüğünüzde aracınızda ciddi bir yıpranma döneminden geçti. Bunu aynen kendiniz gibi düşünebilirsiniz. İnsanlar kışın kendilerini birazcık ihmal ettiklerinde hatta ihmal etmemiş olsalar bile hastalanabiliyorlar dolayısıyla yazın güzel ve keyifli bir sürüş istiyorsanız yorgun olan aracınızı yeniden tazelemenin de vakti geldi demektir.

Yazın güzel taraflarından birisi de artık tatil planları yapmaya başlıyor olmamız hele ki tatile kendi aracınızla çıkacaksanız keyifli bir yolculukta sizi kendinize getirecektir. Sıfır bir araçla tatile çıktığınızda konforunuz en üst seviyede olurken ikinci el aracınız için aynı şeyi söyleyemeyiz. Ancak yaşayacağınız konforu artırmakta sizin elinizde olacak. Bunun için uzun yola çıkmadan rutin bakımlarının, motorun kontrolünün yapılması şarttır. Bu sizin kadar önemli olduğu gibi taşıdığınız yolcularınız ve diğer sürücüler içinde önemli bir konudur. Çünkü kara yolu hiçbir zaman sizin tekelinizde olmayacak ve aynı anda bir sürü araçla birlikte seyahat halinde olacaksınız.

Otomobilinizi yaza hazırlamak için neler yapmanız gerektiğini ise şu şekilde başlıklar halinde açıklayalım.

Lastiklerin Kontrolü ve Değişimi

İlk olarak lastiklerinizin değişim zamanını kaçırmamalısınız çünkü kaçırdığınızda hem yakıt sarfiyatınız artmış olacak hem de lastiklerinizin ömrünü kısaltacaksınız. Kışlık lastiklerin sıcak havada bozulma ihtimali çok yüksektir. Bunun için onları zorlamayın.

Fren Sistemi Kontrolü ve Bakımı

Sürüş sırasında konforu sağlayan en önemli şeylerden birisi de frenlerinizdir. Bir aracın freni ne kadar sağlamsa sürücüsü de o kadar sürdüğü araçtan keyif alacaktır. Dolayısıyla lastiklerinizin değişimi sonrasında frenleri de kontrol ettirmenizde fayda var.

Rot-Balans Ayarı

Uzun yolculuklarda lastiklerin ayarları önemlidir. Çünkü en ufak bir dalgınlık ve ihmal sizi yolunuzdan alıkoymaya yetecektir. Aracınızın sağa ya da sola doğru çekmemesi, direksiyonun titrememesi için mutlaka yıllık rot balans ayarlarını yaptırmalısınız.

Yağı Suyu Fitreleri

Otomobilin can damarı yağı, suyu ve filtreleridir. Yaza girerken ve kışa girerken mutlaka bunların bakımlarını ihmal etmemelisiniz.

25 Mayıs 2019
147 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al