LPG’li Araçlarda Performans Sorunu

LPG’li Araçlarda Performans Sorunu

Türkiye’de sıfır olsun ikinci el olsun benzinli araçların neredeyse tamamına yakını LPG yani halk arasında otogazla çalışıyor. Ancak aracında otogaz kullananların en büyük sıkıntılarından bir tanesi de aracına LPG taktırdıktan sonra ortaya çıkan performans kaybı. Ancak bu çözümsüz bir şey değil. çünkü aracınıza taktıracağınız küçük bir parça sonucunda da performansını artırabiliyorsunuz.

Bir diğer ismiyle de tuning denilen bu sistemler sayesinde aracın modifiyesi yapılarak beygir gücü de yükseltilmiş oluyor. Aşağıda size LPG’li bir aracın performansının artırılması noktasında neler yapılabileceği konusunda ayrıntılı bilgiler verelim istedik.

LPG’li Araç Performansını Artırma Yöntemleri

  • Emme manifoldu
  • Egzoz
  • Egzoz manifoldu
  • Araç beyin yazılımının yeniden programlanması -chip tuning
  • Araç beyninin değişimi
  • Motor bakımlarının düzenli şekilde yaptırılması
  • Lastiklerin yenilenmesi ve kaliteli lastiklerle değiştirilmesi
  • Aracın jantlarının hafif jantlarla değiştirilmesi
  • Motorun kusursuz çalışması için soğutma sistemlerinin düzgün şekilde çalışmasının sağlanması
  • Motorda yeterince hava dolaşımının sağlanması ve borulardaki tıkanıklığın önlenmesi

Aracın performansını artırırken fren sistemine de dikkat etmek gerekiyor. Çünkü bu sizin can güvenliğiniz için önemli bir konu. Frenlerin performansı ne kadar iyi olursa o gidişiniz de o kadar güvenli olacaktır. Frenlerin performansını artırmak için ise ilk olarak fren hidrolik yağının ve balatalarının kontrol edilmesi gerekiyor. bu iki aksam doğru bir şekilde çalışıyor ve yenilenmesine ihtiyaç yoksa o zaman aracınızın fren performansı da iyi olacak demektir.

Hksigorta.com’dan Ankara Trafik Sigortası Teklifini Al

Aracınızın düzenli bakımları önemlidir. Bunun içinde yazlık ve kışlık bakımlarının zamanında yapılmasını sağlamalısınız. Tahmin ediyorum ki araç için yağ ve suyun önemini bilmeyen de yoktur. Filtrelerini, yağını ve suyunu kontrol etmezseniz yalnızca performansta düşüklük değil aynı zamanda aracınızda meydana gelebilecek zararlardan dolayı maddi anlamda da güçlük yaşarsınız. Bir aracın yağı ve suyu için harcadığınız para size çıkaracağı masrafla kıyaslanmayacak bir ölçüdedir. Bu nedenle bakımlarınız konusunda hassas olmanızı tavsiye ediyoruz.

Aracın soğutma sistemleri de performansını etkileyen faktörlerden. Soğutma sistemlerindeki sıvı ve gazların eksik olması demek performansın da düşmesi anlamına gelecektir. Bir klima gazının mutlaka 2 yılda bir değiştirilmesi gerekir. Aksi takdirde klimadan beklediğiniz performansı almanız mümkün değildir.

21 Mayıs 2020
626 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al