Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Otomobil Beygir Gücü Nedir?

Otomobil Beygir Gücü Nedir?

Yeni bir otomobil alırken dikkat edilen hususlardan bir tanesi olan beygir gücü duyulan ancak çoğu kişinin de anlamını bilmediği bir konudur. Beygir gücü denildiğinde bilsin ya da bilmesin ilk akla gelenin aracın çekişiyle ilgili bir konudur. Evet, gerçekten de aracın çekiş gücüyle alakalı olan bir konu ancak bunu sadece bu şekilde değerlendirmemek ve gerçekte beygir gücünün ne demek olduğunu bilmekte kelime hazineniz için ve iyi bir sürücü olabilmek için de önemlidir. Otomobiller üretim aşamasındayken çekiş gücü ön planda tutulur. Yani beygir gücü bir aracın çekişini ifade eden bir terimdir lakin bu kadar basit bir açıklamanın otomobilin fiyatına etkisi de çok büyüktür. Bu tanımın yapılmasının tarihi ise çok eskilere kadar gider.

Bu açıklamanın tarihine baktığımız aman ise eskiden yüklerin taşınması atlarla yapılıyordu. Dolayısıyla insana bir yük verilirken kıyaslama atlara göre yapılırdı. Günümüzde ise bir aracın taşıyabileceği yük yine atlarla kıyaslandığı için tam bir kapasitenin kafada oluşması için bu şekilde belirtilir. Yani bir otomobilin beygir gücü 75 ise o araç 75 tane atın taşıdığı yükü taşıyabiliyor demektir. İşte bunun için bir otomobil sahibi için beygir gücü ne kadar yüksek olursa o kadar iyidir. Tabi bunun içinde daha fazla ödemek durumunda kalırsınız.

Beygir Gücü

Buraya kadar belki kafanı karışmış olabilir. Bunun için işin teknik boyutuyla bir de bakalım. 75 kilo ağırlığındaki bir yükü düşünün saniyede 1 metre hareket ettirebilmek için bu yükün taşınabileceği güce beygir gücü denilir. Beygir gücü tercimi dilimize İngilizceden girmiştir ve bu terimi ilk kez kullanan ise mühendis James Whatt’tır.

Beygir Gücü Tanımlamasına Neden İhtiyaç Duyulmuş?

Aslında tanımda bu sorunun yanıtını açıklamıştık ancak genel olarak değinelim. Beygir gücünün ortaya çıkmasında o dönem makineler üretilir ve satışa çıkarılırken insanlarda bu makinelerin güçlerini merak ediyorlardı. Dolayısıyla bunu neyle kıyaslaması gerektiğini de hiç kimse bilmiyordu. İngiliz Mühendis James Whatt bu makinelerin güçlerini insanlara kıyaslayabilmek ve net bir şekilde anlatabilmek için beygirleri örnek gösterdi. Örneğin 100 tane beygirin taşıdığı denildiğinde insanlar çok daha rahatça anlayabiliyorlardı.

01 Nisan 2019
175 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al