Otomobilde Cep Telefonu İle Konuşmak

Otomobilde Cep Telefonu İle Konuşmak

Akıllı telefonların hayatımıza girmiş olmasıyla pek çok alanda kolaylık sağlamış olduk. Yalnız konuşma ve iletişim değil istediğimiz şekilde bilgi alabilmek, alışveriş yapabilmek, ödeme yapabilmek gibi pek çok işimizi de yine akıllı cihazlar sayesinde yapabiliyoruz. Kullanımı bize konfor ve kolaylık sağladığı gibi yanlış kullanım durumunda ise elimizde ve cebimizde her an patlamaya hazır bir bomba gibi duruyor. Bunun için özellikle bilinçli bir sürücü olmak isteniyorsa mutlaka cep telefonunu olması ve konuşulması gerektiği şekilde taşımak gerekiyor.

Yukarıda bahsettiğimiz hususlar hepimiz için geçerliyken aslında pek çoğumuzun da bunlara uymadığının farkındayız. Özellikle de belli bir yaştaki gençler bırakın yürürken kontrolsüzce hareket etmeyi araç sürerken bile cep telefonuyla konuşuyorlar. Bu işin bilinen yüzü ancak sürücülerin anlamadıkları ya da anlamak istemedikleri bir husus daha var ki o da cep telefonu ile araç kullanmanın yasal olmadığı. Yani aracınızın direksiyonundayken trafik ekiplerine cep telefonu ile konuşarak yakalanmanın para cezası vardır. Dolayısıyla bunu bilerek hareket etmeli ve sonrasında neden ceza yedim dememeli.

Cep telefonlarının dikkat dağıtan önemli bir etkisi vardır. Yani elinizde bir cihaz varsa istemsizce buna bakma hissiyatı yaşarsınız. Bunun içinde aracınıza cep telefonunuzla binerken açamayacağınız ve göremeyeceğiniz bir noktaya koymalısınız. Fakat bunu yapmak istemiyor ve bu telefona bakmanız gerekiyorsa bu durumda aracınızı sağa çekerek durup sonra açmanız gerekiyor. Çünkü çalan bir telefon sizin dikkatinizi hemen dağıtmaya yetecektir. ,

Sosyal medyanın da cep telefonu ile kaza yapmada etkisi çok fazla. Siz her ne kadar ben usta bir şoförüm demeye çalışıyor olsanız da sosyal medya üzerinden gelen bir bildirim ve mesaj sizin tüm dikkatinizi bir anda dağıtmaya yeterli olacaktır. Profilini güncellemek, whatsapp gibi araçlar yoluyla sohbet etmek veya maile bakmak bazı sürücülerin alışılmış davranışları haline geldi; ancak sadece bunlar da değil.  

İşin teknik bölümüne baktığımız zaman Türkiye’deki sürücülerin yaklaşık olarak % 22’lik bölümü araç kullanırken cep telefonuyla konuşuyorlar. Bu durum ise ister istemez stres, dalgınlık ya da kontrasyonun dağılmasına neden oluyor. Siz tüm bunları yaparken dikkatinizin de 23 kat dağıldığını asla unutmamalısınız.

31 Ağustos 2019
448 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al