Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Plakadan Çalıntı Araç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Plakadan Çalıntı Araç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Hepimiz uzun yıllar çalıştıktan sonra belli bir seviyeye gelip birikim yapmaya başlıyoruz. Birikimlerin büyük bir bölümü de yeni bir araç olmakla başlıyor. Tabi ki işe konfor açısından baktığımız zaman bunun oldukça güzel bir şey olduğunu biliyoruz ancak her şeyde olduğu gibi bir araç almanın da beraberinde getirmiş olduğu bir takım risklerin olduğunu unutmamak gerekiyor. Mesela bunu bir örnekle açıklayacak olursak şöyle diyebiliriz. Aracınızı siz güvenli olduğunu düşündüğünüz bir yere bıraktınız. Ancak geri döndüğünüz zaman aracınızı yerinde göremediniz. Tahmin ediyorum ki böyle bir durumla karşılaşmak demek hepimizde büyük hayal kırıklığı yaratacak bunun yanı sıra sizi maddi olarak da büyük bir sıkıntı içine sokacaktır. Emniyet verilerine baktığımız zaman karşımıza şöyle bir durum çıkıyor çalınan araçların tekrar bulunabilme ihtimali de çok düşük.

Peki, aracınız çalındı ve sizde bu durumu gerekli yetkili olan yerlere bildirdiniz. Bu durumda ne yapmanız gerekiyor ki aracınızın bulunup bulunmadığını öğrenebilesiniz. Çünkü Ankara’dan çalınan bir araç Kayseri’de ortaya çıkabiliyor. Hemen açıklayalım devlet internet üzerinden bir hizmet başlattı ve bu hizmete erişebilmek için e-devlet kullanmanız gerekiyor. Giriş yaptıktan sonra ise plakadan kayıp araç sorgulama işlemi yaparak aracınız hakkındaki sorun durumu görebiliyor ve bu sayede de çalışmalarınızı yönlendirebiliyorsunuz.

Araçların çalınma durumu ikinci el ve daha çok eski modellerde yaşanıyor. Çünkü o araçların kapı ve pencerelerinin açılması yeni araçlara göre çok daha basit. Bunun yanı sıra yeni araçlardaki güvenlik donanımı yüksek olduğundan dolayı da aracın anahtarsız olarak çalışabilmesi mümkün olmuyor. Sistem aslında eskiden de kullanılıyordu ancak Trafik hizmetleri Başkanlığının internet sitesi üzerinden yapılıyordu ve şifresiz olarak yapılan bu işlemde bir takım suiistimalleri beraberinde getiriyordu. Bunun için sistemin e-devlet üzerine taşınması kararlaştırılmış oldu.

Kayıp Çalıntı Araç Sorgulama

E-devlet bizim hayatımıza çok şey kazandırmış durumda ve kendi kişisel bilgilerimize buradan rahatlıkla ulaşabiliyoruz. Bunun içinde e-devlet şifresinin bir başkasına verilmesi de beraberinde sakıncaları getireceğinden dolayı verilmemesi tavsiye edilir. E-devlet çalıntı araç sorgulama işlemini plaka üzerinden yapıyorsunuz ve bunun içinde plakanın eksiksiz bir şekilde yapılmış olması gerekli.

16 Şubat 2019
384 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al