Kızamık Tedavisi ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Kızamık Tedavisi ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Kızamık virüslerin meydana getirdiği döküntülü bir akut enfeksiyon hastalığıdır.  Kızamık oldukça fazla bulaşıcı bir hastalık türüdür. Hava damlacıkları aracılığı ile kişiden bir başka kişiye geçmektedir. Kızamık virüsünde kuluçka yaklaşık olarak on ila on dört gün arasında seyretmektedir. Genellikle kızamığın belirgin olmadan öncesinde tahminen iki gün gibi döküntüler başlamaktadır. Sonraki dört gün ise hastalığın bulaşıcılığının en yoğun olduğu zamandır. Ama iyi olan durum şudur ki hastalık bir kez geçirildiği andan itibaren vücut bağışıklık kazandığı için tekrarlanma durumu yoktur yani hayatınız boyunca bir daha kızamık olmazsınız.

Kızamık hastalığında belirtiler şu şekilde olmaktadır.

Birinci ve Üçüncü Günler Arası: Ateş oranı hafif ya da yüksek olarak görülmektedir bu kişiden kişiye değişir. Kuru bir öksürük meydana gelir ve burun akıntısı eşlik eder gözlerde kızarıklıklar oluşur. Diş etlerinde ve yanaklarda beyaz noktalanmalar oluşmaktadır bu günler arasında kızamık teşhisi konulabilmektedir.

Dördüncü ve Sekizinci Günler Arası: Bu dönemde ateşlenmeler kendini iyice hissettirmektedir. Yaklaşık olarak otuz dokuz kırk derece ateşlenmeler oluşmaktadır. Döküntüler iyice çoğalmaktadır kulak arkasından başlar ve yüze doğru giderek yayılır. Daha sonra ise tüm gövde ve kollara doğru ilerler

İlginizi Çekebilir: Ankara Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Hastalığın sona erme evresi yine aynı şekildedir. Aynı başladığı noktadan sönükleşerek yok olmaya başlar bu dönem sonunda yerinde bir renk değişikliği bırakır ve evresini tamamlar.

Kızamık tedavide geç kalındığı takdirde bir dizi hastalıklara neden olabilmektedir. Enfeksiyonlu bir hastalık olduğu için tüberküloz enfeksiyonunu tetikleyebilir bu durumda ise zatürre lenf bezlerinin iltihaplanması orta kulak iltihabi hatta beyin iltihaplanmasına kadar götürebilmektedir.

Kızamık tedavisinde 10 günlük bir süre içerisinde mutlaka kontrol altında olmak gerekir. Bu süre içerisinde istirahat en uygun olan yöntemdir. Kişide ki şikayetler doğrultusunda bir tedavi şekli uygulanabilir. Ateş varsa ateş düşürücü ağrı varsa ağrı kesici ilaçlar uygulanabilir. Ancak herhangi bir bakteri durumu olmadığı sürece antibiyotik kullanımı uygun olmamaktadır ve de önerilmez.

Kızamık virüsleri için bebeğiniz 15 aylık olduğunda tek doz bir aşı uygulanmaktadır. Bu sayede hastalıktan uzak tutulmuş olabilmektedir.

22 Kasım 2020
86 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al