Trafik Sigortası Yaptırmamanın Cezası Nedir?

Trafik Sigortası Yaptırmamanın Cezası Nedir?

Son dönemlerde trafik sigortası fiyatlarında dikkatleri çeken bir yükselme söz konusu. Dolayısıyla sürücüler ve sigorta şirketleri fiyatlar konusunda çok kez karşı karşıya geliyorlar. Bu da sürücülerin bir takım nedenler ileri sürerek trafik sigortalarını yaptırmamalarına olanak sağlıyor. Peki trafik sigortasını yaptırmamanın cezası nedir, para cezası ödediğinizde her şey normale dönüyor mu? Yani sadece para cezası trafik sigortasını yaptırmamanız için bir engel mi?

İşte tüm bu soruların yanıtlarını sizinle paylaşalım istedik. 

Trafik Sigortası Zorunludur

Trafik sigortası ve kasko sigortası bazen birbirine karıştırılabiliyor. Bu nedenle önce buraya bir açıklık getirelim. Trafik sigortası her aracın zorunlu olarak yaptırmak oldukları bir sigorta türüdür ancak kasko sigortası isteğe bağlı olarak yapılan bir sigortadır. Zorunlu trafik sigortasının amacı karayolunda seyir halinde olan araçların karşı tarafa verebilecekleri maddi zararın önüne geçebilmeyi sağlayabilmektir. Kısacası trafikte aracınızı sürerken bir takım risklerle karşı karşıya kalırsınız. Bu riskler ise yaptığınız hıza göre de değişecektir. Bunun için trafik sigortası zorunlu olarak tutulmuş olan bir uygulamadır.

Trafik Sigortası Yapılmazsa Ne Olur?

Gelelim sorumuzun asıl yanıtına bakmaya trafik sigortasını yaptırmamanın cezası 2019 yılı itibariyle 108 TL olarak uygulanıyor.  Bu cezanın 15 gün süre içerisinde ödenmesi halinde ise % 25 oranında indirim söz konusu olurken 81 TL ödeme yapılacak. fakat trafik cezası yaptırmamanın cezası bulunla kalmıyor. Araç sahibinin sigorta basamağı herhangi bir kaza yapmamış olsa bile sabit kalıyor hasarsızlık indirimini kaybediyor.  1 yıllık poliçe süresi dolan sigortayı yenilememe durumunda, geçen her ay için %5 oranında gecikme zammı uygulanıyor. Gecikme zammı %50 ile sınırlandırılmış.

Bunlarla da bitmiyor. Trafikten men edilme cezası var. Trafik sigortasını zamanında yenilememiş bir araç trafikte yakalanırsa doğrudan trafikten men edilerek araç otoparka çekilir. Otomobilin sahibi aracını tekrar geri alabilmek için bu kez öncelikli olarak aracının sigortasını yaptırması gerekiyor. Ancak sigortayı yaptırırken de yukarıda belirtmiş olduğumuz cezayı da ekstra üzerine eklemek durumunda.  Dolayısıyla masraf durup dururken daha fazlalaşmaya başlayacak. aracın otopark ücreti cezası vs. derken ciddi anlamda bir ceza ödemesi yapacak.

14 Mayıs 2019
595 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al