Gebelikte Mide Ekşimesi

Gebelikte Mide Ekşimesi

Şişmiş ayak bileklerini, sabah bulantısını ve büyüyen göğüsleri bekliyordunuz. Ama yanan mideniz sizi rahatsız etmeye başladı.

Adından da anlaşılacağı gibi, mide ekşimesi göğüs kemiğinizin arkasında başlayan ve boğazınızı midenize bağlayan bir tüp olan yemek borunuzda ateşli bir çalkalama gibi hissedilir. Bu asitler onu boğazınıza kadar getirebilir.

Birkaç dakika ila birkaç saat sürebilen yanma hissi sırasında aşağıdaki durumlarda yaşanabilir.

  • Şişkin hissetmek
  • Çok geğirmek
  • Ağzında ekşi bir tat var
  • Boğazı ağrımak
  • Sık sık öksürmek

Akşam yemeğinde yediğiniz yemek yanma hissinizi ortaya çıkarabilir.

Göğsünüzde üç alarmlı bir ateşin olduğunu düşünüyorsanız, yalnız değilsiniz. Bir araştırmaya göre, Anne adaylarının yüzde 45’i mide ekşimesi yaşıyor.  Hamilelikten önce mide ekşimesi yaşadıysanız, muhtemelen bu dönemde de yanma olasılığınız artar.

Mide ekşimesi, tabiri caizse hamileliğin herhangi bir noktasında başlayabilir, ancak en çok ikinci ve üçüncü trimesterde görülür. Uzmanlar için için yanmanın nedenini tam olarak bilmiyorlar, ancak bunun üç yönlü bir sorun olduğundan şüpheleniyorlar.

Hormonlar

Rahminizi ve içindeki bebeği beslediği için “gebelik hormonu” olarak da adlandırılan progesteron, hamileliğe bağlı mide ekşimesinin arkasındaki başlıca suçludur.

Progesteron, kas gevşetici görevi görür. Mide ekşimesi durumunda hormon, midenizi yemek borunuzdan kapatan sıkı kası (alt yemek borusu valfi olarak adlandırılır) gevşetebilir.

ÖZEL SAĞLIK SİGORTASI DOĞUM PAKETİ

Yemek yediğinizde veya içtiğinizde, kas normalde sıkıca kapanmadan önce içeriğin mideye girmesine izin verecek şekilde açılır. Ancak hamilelik sırasında meydana gelen yükselen progesteron seviyeleri, kas gevşemesine neden olarak mide asidinin yemek borunuzdan yukarı ve hatta boğazınıza geri akmasına neden olabilir.

İlginizi Çekebilir: Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Doğum Paketi

Büyüyen bebek

Senin gibi rahim büyüyen bebek ile genişler, bu diğer organların bazı alanı için rekabet eder. Sıkılan bir diş macunu tüpü gibi, büyüyen rahminiz de midenize baskı uygulayarak mide asitlerinin dışarı çıkma olasılığını artırır.

Rahminiz ne kadar büyürse, midenizin sıkışması o kadar muhtemeldir. Bu, hamilelikte ilerledikçe mide ekşimesinin neden daha yaygın olduğunu açıklamaya yardımcı olabilir.

Yavaş sindirim

Progesteron sayesinde mide içeriği normalden daha uzun süre kalır. Sindirim yavaşladıkça ve mide daha uzun süre tok kaldıkça, mide ekşimesi olasılığı artar.

30 Aralık 2020
378 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al