Oto Çocuk Koltuğu Nasıl Olmalı?

Oto Çocuk Koltuğu Nasıl Olmalı?

Otomobilde çocuğunuzla seyahat etmek istiyorsanız yasal olduğu kadar onun güvenliği içinde çocuk koltuğu olması gerekiyor. Bunun için çocuğunuza uygun bir koltuk almanız önemlidir. Ancak çocuk koltuklarında standartlar yaş aralığına göre değiştiği gibi markaların koltuklardaki konfor ve güvenlik önlemleri de birbirinden farklı olabilmektedir. Bu makalemizde siz değerli takipçilerimiz ve müşterilerimizin bilgilendirilmesi açısından çocuk koltuğu seçiminde nasıl hareket edilmeli anlatalım istedik.

Geçtiğimiz yıllardan itibaren zorunluluk haline getirilmiş olan bu sistem koltuklarında farklı ebatlarda hazırlanmasını sağlamış oldu. Çocuğunuz en iyisini hak ediyor ancak en iyisi acaba hangisi?

Hangisini Almalıyım?

Çocuklarınızın seyahatinde keyfini doyasıya yaşamanız gerekiyor. Üretilmiş koltuklarında aslında tek bir modelden ibaret olmaması seçimi biraz daha zorluyor. 2010 yılında çıkarılmış olan yasaya göre 135 cm boy ve 36 kg altında olan çocukların çocuk koltuğu ile seyahat etmesi gerekiyor. Bunun için çocuğunuza alacağınız koltuğun özelliklerinin buna uygun olması şarttır. Bunun altındaki ölçüler ise güvenlik riski oluşturacaktır.

Markalara Takılmayın

Bazıları her şeyde olduğu gibi çocuk koltuğu konusunda da marka takıntısı yaşarlar. Ancak bizim burada önerimiz hiçbir zaman markaya takılmamalısınız. Çünkü aynı özelliğe sahip bir çocuk koltuğunu marka olduğu zaman çok daha pahalıya alırsınız. Unutulmaması gereken şey en pahalı her zaman en iyisi olmayabilir. Fiyattan daha çok sizin koltuğun güvenliğine dikkat etmeniz gerekiyor. Güvenliğin yanı sıra çocuğunuzun oturacağı koltuğun konforlu olması da önemlidir. Özellikle de uzun seyahatlerde çocuğunuzun saatlerce bu koltuk üzerinde oturacağını düşünürseniz burada kalitesiz ve konforsuz bir koltuğun çocuğu bir süre sonrasında rahatsız edeceğini söyleyebiliriz.  Çocuk koltuklarında kumaş seçimi de önemlidir. Çocuğu terletmeyen kumaş kullanıldığında her zaman daha rahat olacaktır.

Önce Güvenlik Alınmalı

Yukarıda da belirttiğimiz üzere çocuk koltuklarında güvenlik önemli bir kuraldır. Bunun içinde gözünüzden bile sakındığınız çocuğunuz için en iyisini ve güvenlisini seçmeniz gerekiyor.  Kontrol ederken güvenli olduğuna inandığınız koltuğu almalısınız. Son testi mutlaka sizin yapmanız gerekiyor. Bu sayede gözünüzde arkada kalmamış olacaktır.  Trafikte dikkatsiz bir an çocuğunuzun hayatına mal olabilir. Bunun için lütfen kurallara uyalım ve çocuğunuz varsa onu koltuğunda seyahat ettirelim.

25 Haziran 2019
532 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al