İdrar Tutma (Retansiyon) ve İdrar Tutamama Nedir?

İdrar Tutma (Retansiyon) ve İdrar Tutamama Nedir?

İdrar retansiyonu, mesanenizdeki tüm idrarı boşaltamayacağınız bir durumdur. İdrar retansiyonu akut olabilir ani idrar yapamama veya idrar kesesini tamamen boşaltamama.

Belirtileri ve Nedenleri

İdrar retansiyonunun semptomları şiddetli karın ağrısı ve idrara çıkma yetersizliğinden çok az veya hiç semptom olmamasına kadar değişebilir. İdrar retansiyonu, idrar akışını kısmen veya tamamen engelleyen bir tıkanıklıktan veya mesanenizin tüm idrarı dışarı atmak için yeterince güçlü bir kuvveti koruyamamasından kaynaklanır.

Teşhis

Doktorlar, idrar retansiyonunun nedenini bulmaya yardımcı olmak için tıbbi geçmişinizi, fizik muayenenizi ve testleri kullanır. Testler, işeme sonrası rezidü idrar ölçümü, laboratuvar testleri, görüntüleme testleri, ürodinamik testler ve sistoskopiyi içerir.

Tedavi

İdrar retansiyonu tedavisi, sahip olduğunuz idrar retansiyonunun tipine (akut veya kronik) ve idrar retansiyonunuzun nedenine bağlıdır. İdrar retansiyonu tedavileri, mesaneyi boşaltmayı, ilaçları, tıbbi prosedürleri veya cihazları, ameliyatı ve kendi kendine bakım tedavilerini içerebilir.

İdrar retansiyonunu her zaman önleyemezsiniz, ancak vücut ve banyo alışkanlıklarınızla uyum içinde kalarak, ilaçları reçete edildiği şekilde alarak, pelvik taban kaslarınızı güçlendirerek ve iyi beslenme seçimleri yaparak mesanenizi olabildiğince sağlıklı tutmaya yardımcı olabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Özel Sağlık Sigortası

Mesane Kontrol Sorunları (İdrar Kaçırma)

Mesane kontrolü sorunları, bir kişinin idrarı tutma veya boşaltma şeklini etkiler. Bir kişinin idrar yanlışlıkla sızması durumunda idrar kaçırma (UI) vardır. Mesane kontrol sorunları hakkında hemen bir sağlık uzmanıyla konuşun.

Belirtileri ve Nedenleri

Sık sık tuvalete gitmek için ani bir dürtü hissediyorsanız veya normal aktiviteler sırasında idrar kaçırıyorsanız, mesane kontrol probleminiz olabilir. Herhangi bir mesane probleminiz varsa bir sağlık uzmanına görünün.

Doktor, mesane kontrol sorunlarının nedenini bulmaya yardımcı olmak için tıbbi öykünüzü dinleyecek ve fizik muayene edecektir.  Her ne kadar utanıyor hissetseniz de yine de sorunlarınızı doktorunuzla konuşmanız faydalı olacaktır.

Doğum, menopoz, yaşlanma ve diğer sağlık faktörleri, bir kadının mesane kontrol sorunlarına neden olabilir veya katkıda bulunabilir. Yaşlanma ve prostat sorunları erkeklerde idrar kaçırmaya neden olabilir. Tedavi, sahip olduğunuz idrar kaçırma tipine bağlıdır.

Mesane kontrol problemlerini her zaman önleyemezsiniz, ancak doğru beslenme, yeterince sıvı içme ve sağlıklı bir kiloyu koruma gibi iyi alışkanlıklar mesanenizi olabildiğince sağlıklı tutmanıza yardımcı olabilir.

22 Eylül 2021
19 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonAra ve Teklif Al