Noterde Araç Satış Devir İşlemleri 2019

Noterde Araç Satış Devir İşlemleri 2019

2010 yılından bu yana otomobillerin satış ve devir işlemleri noter tarafından gerçekleştiriliyor. Dolayısıyla noterin dışında yapılmış olan bir alım satım işlemi de geçersiz olarak kabul ediliyor. Bu nedenle ikinci el bir araç alırken noter devir ve satış işlemlerinin ne şekilde olduğunu merak edenler için bu makalemizde açıklama yapalım istedik. 

Noter öncesi yapılacak işlemler

Notere gitmeden önceki bölüm satışı ilgilendiren kısımdır. Bunun için eğer ki aracın sahibi aracını satmak istiyorsa bunun için zorunlu olan şeyleri yapması gereklidir. Öncelikli olarak yapılması gereken işlemlerin başında vergi ve trafik cezasının kontrolünü yapmaktır. 

Motorlu taşıtlar vergisi ve trafik cezası kontrolü

Eğer ki satılacak olan aracın üzerinde motorlu taşıtlar vergisi yani MTV borcu varsa bu durumda aracın satışı mümkün olmayacaktır. Aracınızın eğer ki bilmediğiniz ya da ödemediğiniz bir trafik cezası varsa bu durumda aracın satışı yine mümkün olmayacaktır. Aracınızı satabilmek için mutlaka vergi ve ceza borçlarının ödenmiş olması gerekiyor. Satış işleminin gerçekleştirileceği sırada bu durumun farkına varılırsa o zaman internet üzerinden online olarak ödeme işlemi yapılarak araç satış için uygun hale getirilebilmektedir.

Araç muayene sorgulama

Aracın satışına mani olan durumlardan birisi de aracın muayenesidir. Muayenesi olmayan bir aracı satışı mümkün olmayacaktır. Bunun içinde aracınızın muayene yaptırılabilmesi için öncelikli olarak tüm borçlarının temizlenmiş olması gerekiyor. TÜVTÜRK sisteminde bir aracın borcu olduğu zaman araç için muayene randevusu verilmez dolayısıyla sizde muayenesini yaptıramamış olursunuz.

Zorunlu trafik sigortası kontrolü

Bir aracın satışında etkisi olmayacak olan şey ise zorunlu trafik sigortasıdır. Aracın satışını gerçekleştirdikten sonra ise mutlaka zorunlu trafik sigortasını yaptırmanız gerekiyor. Aracın trafikte kullanılabilmesi için mutlaka trafik sigortasının olması gerekiyor. 

Noter satışlarında gerekli belgelerin hazırlanması

Tescil belgesi (ruhsat) veya tescile ilişkin geçici belge, trafik belgesi, T.C. Kimlik numarası, geçerli kimlik belgesi (nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport) işlem vekaleten yapılacaksa vekaletname, firma için ise vergi numarası hazırlanmalıdır. 

Noterde araç satış işlemleri

Yukarıda hazır olan belgeler notere teslim edilir ve noterin kontrolü sonrasında hatalı bir durumun olup olmadığı tespit edilir ve satış işlemi ona göre gerçekleştirilir.

02 Ağustos 2019
728 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al