Muayenesiz Yakalanırsam Ne Olur?

Muayenesiz Yakalanırsam Ne Olur?

Kara yolunda seyir halinde olan her aracın mutlaka belli periyotlarla bakımlarını yaparak muayeneden geçmeleri gerekiyor. Muayenelerin nedeni ise araç ve sürücü güvenliğinin sağlanabilmesini amaçlamaktır. Bunun içinde her araç mutlaka belli tarihlerde muayeneden tam olarak eksiksiz bir şekilde geçmesi gerekiyor. Her sürücünün trafikte uyması gereken kurallar vardır ve muayenede bunlardan yalnızca bir tanesidir. Yasalar trafikte sürücü ve araçlar için bir takım kurallar koymuştur. Bu kurallar tamamen düzeni sağlamak amacıyladır. Dolayısıyla burada cezadan daha da önemli olan konu can güvenliğinin sağlanmış olmasıdır. Araç sürücüleri ise muayenesiz bir şekilde trafiğe çıktıklarında ve polise yakalandıklarında neler olabileceğini de göze almaları gerekiyor. Aşağıda karşılaşılacak sorunlar ayrıntılı bir şekilde belirtilmiştir. 

Muayenesiz gezme cezası ne kadar?

Muayenesiz trafiğe çıkmak para cezasıyla sonuçlanacaktır. 2019 yılı itibariyle trafikte muayenesiz olan bir aracın yakalanması halinde 235 TL para cezası ödemesi gerekir. Bunun yanı sıra sürücünün ehliyetinden de 10 puanlık bir düşüş olur. Cezanın erken ödenmesi durumunda ise rakam 195 TL’ye iner bu da demek olur ki böyle bir durumda yakalandınız erken öderseniz 40 TL cebinizde kalacaktır. 

Muayenesiz Polise Yakalanırsam Ne Olur?

Muayenesiz bir şekilde polise yakalandığınızda polis olması gereken kuralları uygulamakla yükümlüdür. Para cezanız kesilir ve aracın en geç 7 gün içerisinde muayene ettirilmesi gerektiği belirtilir. Eğer sürücü bu 7 gün içinde halen muayeneyi yaptırmazsa o zaman ikinci kez yakalanılması halinde çekici ile otoparka çekilir. Otoparktan çıkarmak içinde yine ekstra ücret ödemek durumunda kalırsınız. 

Aracımın Muayenesi Zamanı Geçerse Ne olur?

Otomobillerin belli dönemlerde muayene zorunluluğu vardır. Bir şekilde bu tarih geçmişse o zaman sorun yaşamaya başlarsınız ve genelde böyle durumlar en acil zamanlarda sizi sıkıntıya düşürecektir. Aracınızın trafikten men edilmesiyle yolda kalacağınız gibi bir de diğer işlerinizin yanı sıra bununla uğraşmak zorunda kalırsınız. Aracı alabilmek için ise muayeneden geçmesi zorunludur. Yani bu aslında sizin cebinizden çıkacak olan paranın miktarının daha da fazla olmasını sağlayacaktır. Dip not olarak şunu da belirtelim ki geciktirdiğiniz her ay için TUVTURK sizden ceza ücreti tahsil eder.

14 Kasım 2019
1.603 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al