Varikosel ve Özel Sağlık Sigortası

Varikosel ve Özel Sağlık Sigortası

Varikosel, testislerinizi tutan gevşek deri torbası içindeki damarların genişlemesidir. Varikosel, bacağınızda görebileceğiniz bir varis damarına benzer.

Varikoseller, kısırlığa neden olabilen, düşük sperm üretimi ve düşük sperm kalitesinin yaygın bir nedenidir. Tüm varikoseller sperm üretimini etkilemez. Varikoseller ayrıca testislerin normal şekilde gelişmemesine veya küçülmesine neden olabilir.

Varikosellerin çoğu zamanla gelişir. Neyse ki çoğu varikoselin teşhis edilmesi kolaydır ve birçoğunun tedaviye ihtiyacı yoktur. Varikosel semptomlara neden olursa, genellikle cerrahi olarak onarılabilir.

Varikosel Belirtileri Nelerdir?

Varikosel genellikle hiçbir belirti veya belirti vermez. Nadiren ağrıya neden olabilir.

  • Keskin rahatsızlıktan donuk rahatsızlığa kadar değişir
  • Özellikle uzun süre ayakta durma veya fiziksel eforla artış
  • Bir gün içinde kötüleşti
  • Sırt üstü yattığınızda rahatlayın

Zamanla varikoseller büyüyebilir ve daha belirgin hale gelebilir.  Genellikle hiçbir belirti vermediğinden, tedavi gerektirmez. Varikoseller, doğurganlık değerlendirmesi veya rutin bir fizik muayene sırasında ortaya çıkabilir.

Skrotumunuzda ağrı veya şişlik yaşarsanız, bir kitle hissederseniz, testislerinizin farklı büyüklükte olduğunu fark ederseniz veya gençlik döneminde bir varikosel geliştirirseniz veya doğurganlıkla ilgili sorunlar yaşıyorsanız, doktorunuzla iletişime geçin. Bazı durumlar, bazıları acil tedavi gerektiren skrotal kitle veya testis ağrısına neden olabilir.

Hksigorta.com’dan Ankara Özel Sağlık Sigortası teklifinizi alabilirsiniz.

Varikosel Nedenleri

Spermatik kordonunuz, testislerinize ve testislerinizden kan taşır. Varikosele neyin sebep olduğu belli değil.  Ancak birçok uzman, kordondaki damarların içindeki valfler kanınızın düzgün akmasını engellediğinde varikoselin oluştuğuna inanmaktadır. Ortaya çıkan yedekleme, damarların genişlemesine neden olur. Bu, testise zarar verebilir ve doğurganlığın kötüleşmesine neden olabilir.

Varikoseller genellikle ergenlik döneminde oluşur. Varikoseller, büyük olasılıkla sol testis damarının konumu nedeniyle genellikle sol tarafta ortaya çıkar.

Varikosel şunlara neden olabilir:

Testisin büyük kısmı sperm üreten tübüllerden oluşur. Varikoselden olduğu gibi hasar gördüğünde testis küçülür ve yumuşar. Testisin küçülmesine neyin sebep olduğu net değildir, ancak arızalı valfler kanın damarlarda birikmesine izin verir, bu da damarlarda basınç artışı ve kandaki toksinlere maruziyetle sonuçlanarak testis hasarına neden olabilir. Varikoseller, testisin içindeki veya çevresindeki yerel sıcaklığı çok yüksek tutabilir ve sperm oluşumunu, hareketini ve işlevi etkileyebilir.

04 Mart 2021
37 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al