Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Araç Kiralamadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Araç Kiralamadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Aracı olmayanlar ya da firmalar günümüz şartlarında araç kiralamanın konforunun farkına varmışlar ve bu yöntemi tercih etmeye başlamışlardır. Bazı kişiler ise araç kiralamanın lüks ve pahalı bir işlem olarak algılamış olsa da kiralık bir araç herkes için avantaj olabilecektir.  Bir otomobil kiralamanın konforunu belirleyen en önemli etken ise aracın kullanım sıklığıdır. Bu oranlar doğrultusunda ise ihtiyaçlar gidermek için aracı satın almak yerine kiralamak daha mantıklı olacaktır. 

Örneğin bir otomobil almak istediğiniz zaman yüklü paralar ödemek durumunda kalırsınız sonrasındaki süreçte ise aracın bakım masrafları oluşmaya başlayacaktır. Aynı zamanda bir araç sahibiyseniz bir takım yasal yükümlülükleriniz olacak ve bu da sizi masrafla karşı karşıya bırakacaktır. Mesela zorunu trafik sigortası yaptırmak mecburiyetiniz var. Bunun yanı sıra aracın kaskosu, muayenesi, bakımı gibi ekstra masraflarda karşınıza çıkacaktır.

Yukarıdaki ayrıntıları düşündüğünüzde araç kiralamak sizin için daha mantıklı gelebilir ancak araç kiralarken de mutlaka dikkat etmeniz gereken noktaların olduğunu bilmeniz gerekir. Dikkat edilecek olan hususlar ise şu şekildedir.

Araç Kiralamadan Önce Nelere Dikkat Edilir?

  • Kiralayacağınız aracın kilometresini mutlaka kontrol etmelisiniz.
  • Aracı teslim almadan önce genel bir hasarının olup olmadığını kontrol edin.
  • Aracın her türlü aksamının çalışıp çalışmadığından emin olun.
  • Eğer ki araç size kusurlu bir şekilde teslim edilmişse bu durumda aracı teslim almadan önce mutlaka fotoğraflarını çekin ve bu resimleri aracı teslim edene kadar da silmeyin.
  • Çocuğunuz varsa çocuk koltuğu isteyin.
  • Yasal haklarınızı mutlaka kontrol edin

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz maddeler aracı teslim aldıktan sonra kötü niyetli olan uygulamalara karşı sizi güvence altına alacaktır. Örneğin aracın farları ya da frenleri çalışmıyorsa bu durumda bir polis çevirmesi neticesinde kiralayan şirket değil siz polisle karşı karşıya kalırsınız. 

Araç Kiralamak İçin Gereken Şartlar

Bir aracı kiralaya bilmeniz için dikkat edilmesi gereken bir takım önemli hususlar vardır. örneğin lüks ve büyük bir araç kiralayacaksanız yaşınızın 28 olması gerekiyor. Daha ekonomik bir sınıf olan otomobil kiralayacaksanız bu durumda 21 yaşında olmanız yeterli olacaktır. Aracı kiralayacak olan sürücünün 2 yıllık ehliyetinin olması gerekiyor. Eğer ki büyük araç kiralanacaksa bu durumda ehliyet yaşı 3 olması şarttır. 

28 Haziran 2019
165 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al