MTV Ödenmezse Ne Olur?

MTV Ödenmezse Ne Olur?

MTV gibi borç varsa bu durumda bu borcu ödemeden aracın satışını yapabilmeniz imkansız bir hal alıyor. Hatta böyle durumlarda elektronik haciz işlemiyle de karşı karşıya kalabilme ihtimaliniz de söz konusu olacaktır. Kısacası MTV ödemezsem ne olur sorusunun yanıtını aracınızı satamazsınız şeklinde yanıtlayabiliriz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Nasıl Ödenir?

Motorlu Taşıtlar Vergisi Türkiye’de 2 eşit taksitte tahsil ediliyor. Bu taksitler ise ocak ayının biri ile 31’i arası şeklinde ikinci taksiti ise 1 Temmuz 31 Temmuz arasında olması gerekiyor. Bir otomobilin vergilendirmesi silindir ve modeli ile ilgilidir. Bunun için araçlarda vergi rakamları değişiklik gösterebilecektir.  Ancak aynı model ve silindir hacmine sahip olan araçlar eşit miktarda MTV öderler.  Piyasada n düşük silindir hacmine sahip olan araç vergisi grubu 1300 CC’nin altında olan araçlar. Bu araçlar daha düşük vergi verdikleri için insanlar tarafından tercih edilirler. Eskiden çekiş güçleri düşük olduğundan dolayı bu araçlar çok fazla tercih edilmezlerken bugün beygir güçleri ve turbo destekleri sayesinde hızları da artırılmış olduğundan daha ekonomik olarak tercih edilirler. 

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödeme

Motorlu Taşıtlar Vergisini öderken bir çok kanaldan gerçekleştirebiliyorsunuz. Ancak yukarıda belirttiğimiz tarihler arasında ödemelerinizi gerçekleştirdiğiniz zaman ekstra ceza uygulanmaz. MTV ödemelerinizi Gelir İdaresi Başkanlığının online internet adresinden, vergi dairelerinden, bankalardan, bankamatik, internet bankacılığı gibi pek çok kanaldan yapabiliyorsunuz. Bu da size vergi öderken daha büyük kolaylık sağlayabiliyor. Eskiden vergi ödeyebilmek için uzun kuyruklara girilirken bugün bu durum ortadan kaldırılmıştır.

Motorlu Taşıtlar Vergisinin ödenmediği durumlarda vardır. Bu durumları şu şekilde belirtebiliriz. 

  • Sosyal Güvenlik Kurumları, özel idareler, özel bütçeye tabi idareler, belediyeler, Kızılay gibi kurumlar otomobil vergisinden muaf tutulmuşlardır.
  • Elçilik ve konsolosluk çalışanları eğer ki iki ülke arasında bu şekilde bir anlaşma varsa bu durumda MTV ödemezler.
  • Engelli araçları.
  • Hurdaya çıkmış araçlar.
20 Nisan 2019
429 kez görüntülendi
Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al