Miyokard Nedir?

Miyokard, kalp dokusunun orta tabakasını oluşturan kasın, yetersiz kan kaynağı nedeniyle uyku durumuna giren miyokard bölümünü tanımlamak için kullanılan terimdir. Bu genellikle koroner arter hastalığının bir sonucu olarak ortaya çıkar .

Kış uykusuna yatan miyokardiyumu olan bazı kişiler için, kalp kasının ciddi şekilde hasar görmüş ve işlevsiz gibi görünen kısımları hala yaşayabilir ve kan akışı yeniden sağlanırsa canlandırılabilir.

Koroner arter hastalığının neden olduğu kalp yetmezliği olan kişilerin %20 ila %50’sinde önemli miktarda hibernating miyokard bulunabilir.

Hazırda bekleyen miyokard, bazı kişilerde göğüs ağrısı veya nefes darlığı yaşamasına rağmen fark edilebilir semptomlara neden olmaz. Doktor, durumu özel görüntüleme testleri ile teşhis edebilir ve tedavi genellikle ameliyatı içerir.

Miyokard Belirtileri

Kış uykusuna yatan miyokardınız varsa, nasıl hissettiğinize veya çalışma yeteneğinize bağlı olarak bunu bilmeniz pek olası değildir. Bu durumdaki bazı kişiler, göğüs ağrısı veya nefes darlığı gibi kalbi veya akciğerleri etkileyen hastalık veya semptomlar yaşarlar.

Kalbin yalnızca bir kısmı uykuda olduğundan ve kan akışı ve oksijenlenme ciddi şekilde kesintiye uğramadığından, kış uykusuna yatan miyokardiyumu olan çoğu insanda semptom görülmez.

Miyokard Nedenleri

Kalbin miyokard tabakası, kanı pompalamak için ritmik olarak kasılan ve gevşeyen kalın kastan oluşur.  Bu kendini koruyucu hareketsizlik durumunda, etkilenen kalbin bölümü, kritik olmayan tüm işlevleri kapatır.

Kalp dokusunun yalnızca bir kısmı hareketsiz kaldığından, organ bir bütün olarak pompalamaya devam edebilir, bu nedenle hibernasyon miyokardı büyük ölçüde asemptomatiktir.

İlginizi Çekebilir: Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Plak ve kolesterol birikimi, koroner arterleri kısmen veya tamamen bloke ederek ve kalbe giden kan akışını tehlikeye atarak, oksijen açısından zengin kandan yoksun bırakarak iskemiye neden olabilir. İskemi göğüs ağrısı nedenidir.

Miyokard Teşhisi

Kış uykusuna yatan miyokardın teşhisinin önemli bir yönü, etkilenen kalp kasının ne kadarının yaşayamadığını ve ne kadarının potansiyel olarak yeniden canlandırılabileceğini belirlemektir.

MRI, bir kardiyoloğun kasa ne kadar kan akışının ulaştığını ve sağlıklı dokuya kıyasla ne kadar skar dokusu bulunduğunun görülmesini sağlar.

Kış uykusuna yatan miyokardın tedavisinin amacı, erken cerrahi müdahale ile yeterli kan akışını yeniden sağlamaktır.

Anjiyoplasti

Bu işlem için, bir koroner arterin tıkalı veya daralmış bölgesinin yakınına ucunda küçük bir balon bulunan kateter yerleştirilir. Balon şişirilir, böylece tıkanıklığı arter duvarlarına doğru sıkıştırır, çapını arttırır ve kanın serbest akışına izin verir.

15 Eylül 2021
175 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Ara ve Teklif Al